Zamknij
REKLAMA

Gmina Czersk wstrzymuje budowę obelisku

18:15, 20.12.2019 | S.K
Skomentuj
REKLAMA

Po naszej publikacji władze gminy wstrzymały budowę obelisku kontrowersyjnych braci Gnacińskich. Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski wydał w tej sprawie oświadczenie.

Temat był poruszany na ostatniej sesji. Władze gminy chciały z okazji powrotu Czerska do macierzy odsłonić obelisk upamiętniający braci Gnacińskich. Byli to dezerterzy z wojska pruskiego, którzy po I wojnie światowej utworzyli bandę działającą na terenie Borów Tucholskich. Napadała ona na Niemców, prowadziła działania podobne do partyzanckich. Jak jednak twierdzi radny Zenon Konefka (na zdjęciu z bratem Jerzym i kuzynem Andrzejem), plądrowała ona także polskie gospodarstwa, a ofiarą takiego rabunku padł jego pradziadek w miejscowości Konewki. W trakcie grudniowej sesji o braciach mówił wnioskodawca pomnika Przemysław Biesek-Talewski oraz proboszcz Zbigniew Straszewski. Zdecydowanym przeciwnikiem stawiania obelisku był własnie Zenon Konefka. Radni jednak przyjęli w głosowaniu propozycję włodarza.

W aktualnym numerze "Czasu Chojnic" szeroko opisywaliśmy sprawę oraz przytaczaliśmy przekazy rodzinne o wydarzeniach sprzed stu lat. Dzisiaj burmistrz Czerska wydał oświadczenie w sprawie obelisku. Jak poinformował, zawiesił prace nad wykonaniem i odsłonięciem pomnika. Nie che, by ten element obchodów przyćmił wszystkie inne, które są zaplanowane.

Więcej w papierowym wydaniu gazety. W kioskach 24 grudnia.

(S.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

VikingViking

5 1

Brawo Panie Konefka, że Pan protestuje. Nagle zaczyna się pisać nową historię Polski i z różnych nieciekawych ludzi robi się bohaterów, teraz jacyś wyklęci i inni których ofiary przewracają się w grobach, są wielkimi bojownikami o wolność. Natomiast żołnierze I i II Armii Wojska Polskiego od lat są zapomniani przez obecną władzę, niszczy się ich pomniki tylko dlatego, że przyszli do Polski z nie właściwej strony, czyli ze wschodu. Co innego gdyby poumierali w Sowieckich łagrach, wtedy byliby bohaterami. Taki chichot historii. Pozdrawiam serdecznie. 11:46, 23.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz