Zamknij

Gmina ma strategię dla seniorów

08:30, 13.02.2020 | sta
REKLAMA
Skomentuj

Radni przyjęli dokument, który określa cele i działania na rzecz seniorów w gminie Czersk. Sprawa jest istotna, bo osoby powyżej 60 roku życia to blisko 20 procent wszystkich mieszkańców samorządu.

Strategia polityki senioralnej to dokument wyznaczający kierunki działań zorientowanych na seniorów. Dokument obejmuje okres do 2030 roku. Takie działania są istotne, gdyż seniorzy to znaczący procent lokalnej ludności. Z analizy demografii wynika bowiem, że osoby w wieku poprodukcyjnym stanowią 17 procent społeczeństwa gminy – to ponad 3 700 osób.
Potrzeby seniorów zdiagnozowano, rozdając im do wypełnienia kwestionariusze z 21 pytaniami. Wypełniło je 645 osób, które odpowiadały na różne pytania odnoszące się do stanu zdrowia, aktywności, potrzeb i oczekiwań. Na tej podstawie specjalny zespół, składający się między innymi z urzędników oraz osób działających w organizacjach senioralnych, opracował dokument.
Poczytają bajki
O dokumencie mówiła na sesji między innymi Jolanta Lipska, pełnomocniczka burmistrza ds. polityki senioralnej. Podkreśliła, jak wiele osób w wieku poprodukcyjnym mieszka w gminie Czersk i że należy zadbać o ich jak najlepszą kondycję. – Jest to bardzo ważna kwestia. Na godną starość pracuje się całe życie. Chcemy się skupić na różnego rodzaju interakcjach społecznych. Między seniorami, ale szczególnie na linii senior – junior. Ważne dla podtrzymania aktywności są kluby seniora i organizacje takie jak Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zachęcam do tego, aby w każdym sołectwie powstał klub seniora, nawet taki działający nieformalnie – mówiła pani Jolanta.
Pytania do wystąpienia miał radny Daniel Szpręga. Najpierw pochwalił jednak działania gminy, w szczególności Czerską Kartę Seniora, której oferta ciągle się rozwija. – 12 procent pytanych wskazało, że interesuje ich ruch. Może udałoby się zorganizować zawody sportowe dla seniorów, nawet z innymi gminami? – zasugerował. Wspomniał też o potrzebie rozwoju usług opiekuńczych oraz o możliwości integrowania młodszego i starszego pokolenia. – Może seniorzy odwiedziliby przedszkola i na przykład poczytali tam bajki – proponował. Jolanta Lipska nie ukrywała, że każdy ciekawy pomysł zostanie wzięty pod uwagę.
Odwiedzić samotnych
Swoje wystąpienie miała także Maria Kaminski, przewodnicząca Czerskiej Gminnej Rady Seniorów. Jak sama stwierdziła, rada jest pomostem pomiędzy urzędnikami a grupą, której interesy reprezentuje. – Odwiedzałam osoby starsze w ich miejscu zamieszkania. Ci ludzie byli zaopiekowani w takim sensie bytowym – lodówki były pełne – ale problemem była samotność. Może każdy z nas w sąsiedztwie znalazłby jakąś starszą samotną osobę, którą będzie odwiedzał? – zaproponowała pani Maria. Nie ukrywała też, że na zachodzie Europy opieka medyczna, także nad osobami starszymi, jest lepsza niż w Polsce.
 

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 30 stycznia 2020, nr 5/918
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© czas.tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone