Zamknij
REKLAMA

Zwierzęta pozwalają przetrwać izolację

10:05, 05.04.2020 | D.N
Skomentuj
REKLAMA

Zapytaliśmy specjalistów z przychodni weterynaryjnej VetMedica z Chojnic o to, czy można zarazić się od zwierząt koronawirusem. Lecznicę prowadzą Beata i Bartłomiej Lewandowscy.

Czy psy, koty lub inne zwierzęta mogą zarazić człowieka koronawirusem?

W takich sytuacjach zawsze powołujemy się na WHO, która podkreśla, że nie ma dowodów na to, aby koty czy psy zostały zainfekowane lub byłyby odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego COVID-19. Jedyną kwestią do wyjaśnienia jest to, że na powierzchni sierści, tak samo jak na powierzchni każdego przedmiotu, wirus może zostać przeniesiony kontaktowo wraz z różnymi wydzielinami zakażonego człowieka (osoba zakażona musiałaby kichnąć lub kaszlnąć na zwierzę lub na swoją rękę i potem pogłaskać naszego psa czy kota). Stąd naczelną zasadą przy kontakcie ze zwierzętami, nie tylko w dobie koronawirusa, jest częste mycie rąk.

Słyszy się w ogólnopolskich mediach, że w związku z epidemią ludzie chcą oddawać zwierzaki do schronisk. Czy to słuszne posunięcie?

Oddawanie zwierzęcia do schroniska w obawie przed koronawirusem jest aktem paniki społeczeństwa, nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Nie róbcie tego! W tych trudnych czasach zwierzęta wielu ludziom pozwolą przetrwać izolację od społeczeństwa, są wręcz najlepszym lekarstwem na ten ciężki okres. Nie bez znaczenia jest ich pozytywny wpływ na naszą psychikę w trakcie odizolowania od innych ludzi.

Jeśli się boimy o swoje zdrowie, a musimy wychodzić z psem czy pozwolić mu się załatwiać w domu? Czy potem się tego ponownie oduczy?

Jeśli ktoś obawia się zakażenia podczas spaceru z psem, bo np. jest z grupy ryzyka, zawsze można poprosić kogoś o pomoc w wyprowadzaniu zwierzęcia. Jest dużo ogłoszeń osób chętnych do pomocy. Nie każdy pies nauczony czystości będzie chciał załatwiać się w domu na matach, chociaż niektóre osobniki, zwłaszcza małych ras, często nie mają z tym problemu.


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz