Zamknij
REKLAMA

Wyremontują budynek i zrobią centrum rodziny?

09:00, 18.05.2020 | P.G
Skomentuj
REKLAMA

Urzędnicy starostwa złożyli wniosek w konkursie, dzięki któremu chcą zrobić remont budynku przy Igielskiej 4. Mają tam powstać m.in. dom dziennego pobytu dla seniorów, sale terapeutyczne oraz centrum wsparcia familii. Wszystko w ramach programu „Powiat chojnicki dla seniora i rodziny”.

W ramach projektu miałyby zostać zrealizowane cztery główne zadania oraz remont za ponad 1 mln 770 tys. zł. W budynku przy Igielskiej w Chojnicach mają powstać sale do zajęć terapii ruchowej czy do rehabilitacji. – Pomieszczenia na parterze, które kiedyś były pomieszczeniami biurowymi schroniska, będą przeznaczone na salki terapeutyczne i miejsca dla psychologów oraz pedagogów. W miejscu, gdzie znajdowała się klubokawiarnia, też byłaby salka terapeutyczna. To będzie wyremontowane i będzie służyło seniorom, ale także rodzinom – zaznacza starosta Marek Szczepański.
Zadbają o starszych
Po wykonanym remoncie w budynku miałby się znajdować dzienny dom pobytu dla seniorów. Choć plany już są, to jednak nadal nie wiadomo, czy powiat zakwalifikuje się do projektu. – Zajęcia odbywałyby się od poniedziałku do piątku – dodaje włodarz. Jedną z propozycji, która znalazła się we wniosku, jest również stworzenie pierwszego w regionie systemu teleopieki dla osób starszych. Skierowany jest on do 50 osób. – Uczestnicy zostaną wyposażeni w urządzenie w postaci bransoletki życia. Umożliwiać ona będzie stały kontakt z doświadczonymi ratownikami, którzy będą monitorowali seniorów w zakresie stanu zdrowia – zaznacza Szczepański. Dodaje, że każdy z uczestników otrzyma też do domu czujki dwutlenku węgla czy gazu palnego.
Zaktywizują mamy
Pozostałe zadania w ramach projektu skierowane będą do rodzin i dzieci. Ma powstać centrum wsparcia i rozwoju rodziny. – Tam będzie centrum konsultacji i pomocy psychologiczno-pedagogicznej, warsztaty aktywizujące czy klub kreatywnej mamy – mówi Szczepański. W ramach tego ostatniego zorganizowane zostaną warsztaty umiejętności rodzicielskich i psychoedukacyjne, a także działania w terenie.
Ostatnie z zadań zorientowane jest na tych, którzy zajmują się starszymi krewnymi czy rodzicami. Opiekunowie ci będą mogli zyskać wiedzę w zakresie pielęgnacji i higieny chorych, a także skorzystać z porad dotyczących diet czy radzenia sobie z problemami. – Zadanie jest skierowane do 20 osób – zaznacza starosta. Jak dodaje, zainteresowanie projektem jest bardzo duże i ma nadzieję, że powiat chojnicki zakwalifikuje się do realizacji tego zadania.

Partnerami w projekcie są Fundacja Rozwoju Regionalnego Tur w Chojnicach i jedna ze szkół wyższych. Koszt zadania opiewa na ponad 5 mln 700 tys. zł, a aż 95 proc. środków ma pochodzić z dofinansowania. Wkład własny traktowany jest jako wkład rzeczowy, ponieważ liczą się m.in. wartość pracy wolontariuszy i część kosztów pośrednich. W ramach projektu „Powiat chojnicki dla seniora i rodziny” mają być realizowane cztery zadania główne i remont budynku przy Igielskiej 4.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 7 maja 2020, nr 21/934.

fot. rw

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Może warto o czymś iMoże warto o czymś i

2 0

Myślę że bardziej trafne byłoby powołania domu pomocy społecznej dla osób przewlekle chorych. Argumentów jest mnóstwo nie trzeba ich przytaczać. DPS który jest koło szpitala jest dla psychicznie chorych a co z innymi ludźmi? Samotnymi schorowanymi? 16:04, 19.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz