Zamknij
REKLAMA

Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku

08:00, 19.05.2020 | sta
Skomentuj
REKLAMA

Radni przyjęli uchwałę o pomocy przedsiębiorcom, których obroty spadły z powodu epidemii. Chodzi o zapowiadane wcześniej zwolnienie z podatku od nieruchomości. Pomysłu nie poparł tylko Daniel Szpręga.

Na zeszłotygodniowej sesji radni zajęli się między innymi propozycją burmistrza dotyczącą zapowiadanej już wcześniej pomocy dla przedsiębiorców. Chodzi oczywiście o negatywne skutki epidemii. Na poprzednich obradach rajcy zdecydowali o odroczeniu terminów płatności podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Teraz poszli o krok dalej. – Zgodnie z zapowiedziami przygotowaliśmy uchwałę o zwolnieniach z podatków. Gmina Czersk, jako jedna z nielicznych, już wcześniej zdecydowała o przesunięciach, a teraz o najdalej idących zwolnieniach – mówił Przemysław Biesek-Talewski.
I tak mógł odroczyć
Działania włodarza poddał krytyce opozycyjny radny. – Burmistrz powiedział, że mało gmin podjęło wcześniej takie uchwały o przesunięciu terminu płatności. Jaki był sens podejmowania takiej uchwały? Pytałem o to przedsiębiorców. Zobaczymy, jak nasza pomoc wypadnie na tle innych gmin i czy chodziło tylko o tytuły w gazetach – zasugerował Daniel Szpręga. Dodał, że organ podatkowy, na przykład burmistrz, może odroczyć lub umorzyć zaległe podatki, a więc przedsiębiorcy mogą liczyć na takie decyzje w uzasadnionych przypadkach. Oznacza to, że przedsiębiorcy cały czas mogą takie wnioski składać.
– O ile pamiętam, ostatnio głosował pan za tą uchwałą. Prosiłbym, żeby pan to sprostował, że jest pan jednak przeciw nim i dzisiaj zagłosował przeciw tej uchwale – komentował włodarz. Radca prawny gminy Władysław Rzepczyński wyjaśnił, że jest różnica pomiędzy podejmowaną uchwałą a zwolnieniami ustawowymi. – W ordynacji podatkowej są ulgi uznaniowe, czyli burmistrz może, ale nie musi zwolnić z podatku. Jeśli rada podejmie uchwałę, to burmistrz musi zwolnić i nie ma tu uznaniowości – tłumaczył.
– Tak, głosowałem wtedy za uchwałami, a dzisiaj wstrzymuję się od głosu – stwierdził Szpręga. Po sesji pojawiły się głosy krytyki wobec jego postawy. Reszta radnych poparła projekt.
Komu przysługuje pomoc?
Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości obejmuje trzy miesiące: od 1 kwietnia do 30 czerwca. Wnioski będzie można składać do końca lipca. Wymagane dokumenty do wniosku zostały załączone do uchwały. Zwolnienia przysługują tym, którzy musieli zaprzestać działalności. Obejmują też mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy zawiesili swoją działalność na co najmniej 45 dni kalendarzowych. Dotyczy to także tej samej grupy, której obroty spadły o co najmniej 25 procent, gdy porówna się miesiąc do miesiąca (w 2019 i 2020 roku). Ostatnią grupą są także mali przedsiębiorcy, którym obroty miesiąc do miesiąca spadły o co najmniej 35 procent.


Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 23 kwietnia 1 maja 2020, nr 21/934.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz