Zamknij
REKLAMA

Większości imprez tego lata nie będzie

09:00, 17.05.2020 | rw
Skomentuj
REKLAMA

Organizatorzy dużych imprez kolejno odwołują tegoroczne edycje. Wygląda na to, że imprezy masowe nie dojdą do skutku. Nie będzie więc Dni Chojnic, teatrów ulicznych ani nocy poetów. – Wirus pokrzyżował nam plany – mówi wiceburmistrz Adam Kopczyński. W planowanym terminie nie odbędą się także InterTony.

Odwoływane są ogólnopolskie imprezy. Już teraz wiadomo, że nie odbędą się na przykład tegoroczny Woodstock, czyli Pol’and’rock Festival (zamiast tego przygotowywany jest internetowy program bazujący m.in. na nagraniach archiwalnych), ani festiwal Open’er (bilety zachowują ważność do przyszłego roku). Także spotkania lokalne stoją pod dużym znakiem zapytania. – Z konferencji prasowych premiera czy ministrów wynika, że nie będzie możliwości organizacji imprez masowych. Dotyczy to też imprez w mieście – tłumaczy wiceburmistrz Adam Kopczyński.
Gwiazdy będą za rok
W czerwcu miały się odbyć Dni Chojnic, w kolejnych miesiącach m.in. Chojnicka Noc Poetów i festiwal sztuki ulicznej Chojnicka Fiesta. – Jesteśmy na 99 proc. przekonani, że one się nie odbędą. W tym roku imprez masowych w Chojnicach nie będzie. Ubolewamy nad tym, bo Dni Chojnic w tym roku zapowiadały się bardzo ciekawie. Mieliśmy zapewnione gwiazdy, poza tym impreza miała być połączona z Dniami Powiatu, planowana była wielka fiesta miasta. Wirus pokrzyżował nam plany – dodaje Kopczyński. Ubolewa także burmistrz Arseniusz Finster. – To smutne, ale gwiazdy zakontraktowane na Dni Chojnic zagrają dla nas na pewno za rok – zapewnia włodarz.
Pieniądze pójdą na inwestycje
Podczas konferencji burmistrza jeden z mieszkańców zapytał, czy pieniądze zaplanowane na imprezy zostaną zaoszczędzone czy wydane na inne cele. – Myślę, że trafią na inne cele – nie ukrywał Finster. – Mamy duże oszczędności z nowych przetargów. Oferty są w granicach 60-70 proc. wyceny, a jeszcze rok temu rozstrzygaliśmy przetargi w granicach kosztorysowych lub wyższych. Korci mnie, żeby rozstrzygnąć te postępowania, bo jest tanio, a poza tym – dajemy pracę i pobudzamy lokalny rynek.
Jednak już teraz wiadomo, że budżet miejski będzie wyglądał inaczej, niż wyglądały założenia. – Tak, z drugiej strony będzie spora dziura w podatku od osób fizycznych i od nieruchomości w związku ze zwolnieniami dla firm. Będę więc „oszczędności” z imprez lokować w inwestycje miejskie. A na Dni Chojnic w przyszłym roku na pewno środki znajdziemy – odpowiadał burmistrz.
Bez majówki i InterTonów
Także inne organizacje po kolei odwołują imprezy. Nie odbyła się zwyczajowa majówka organizowana co roku przez Stowarzyszenie „Dworek Polski”. Cały czas pod znakiem zapytania jest największa historyczna inscenizacja w regionie – wrześniowa Szarża pod Krojantami.
Nie będzie też czerwcowych InterTonów. „Niestety nie mamy dobrych wieści. Mierzymy się z nietypową sytuacją. Zorganizowanie festiwalu w założonej formule, w której uczestniczyć miały zespoły z sześciu różnych krajów – tak, w tym roku mieliśmy dla Was przygotowane niespodzianki – jest niemożliwe w terminie 20 czerwca. Nie będą mogli uczestniczyć również nasi zagraniczni przyjaciele wolontariusze z miast partnerskich, a to totalnie rujnuje nam całą ideę wydarzenia. Co więcej, tegoroczna gwiazda InterTonów – The Black Dahlia Murder – odwołała wszystkie zaplanowane występy w ramach europejskiej letniej trasy koncertowej. Jest nam przykro i mamy wiele wątpliwości na ten moment. Szukamy alternatywnych rozwiązań” – napisali organizatorzy na swoim profilu na Facebooku.
W sezonie praktycznie co weekend w powiecie była jakaś duża impreza. Wygląda na to, że większość z nich w tym roku nie dojdzie do skutku.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 7 maja 2020, nr 21/934.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz