Zamknij

Gra w formie podręcznika

13:52, 05.06.2020 | E.K
Skomentuj
REKLAMA

Wolontariuszka Samorządnego Centrum Młodzieżowego w Chojnicach Żaneta Jasińska wraz z przyjaciółmi stworzyła grę, którą każdy może bezpłatnie pobrać z internetu. Publikacja ukazała się w formie książki, nie potrzeba też do niej profesjonalnego sprzętu. – Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia – mówi Żaneta.

Choć gry wielu osobom kojarzą się albo z planszą, albo z komputerem czy konsolą, to niektóre wydawane są także w formie podręczników. Żaneta Jasińska z Samorządnego Centrum Młodzieżowego w Chojnicach jest pomysłodawczynią gry fabularnej „Przebudzenie Bogów”, która wydana została właśnie jako książka PDF. – Zbierasz się z ekipą znajomych, wyznaczacie Mistrza Gry i ta osoba musi najpilniej przestudiować cały podręcznik, by poznać mechanikę gry – zaznacza Żaneta i dodaje, że taka forma jest bardzo podobna do typowych gier komputerowych. Zamiast jednak siedzieć przed ekranem, sami wcielamy się w daną postać. – Jedyne, czego potrzeba, to karta postaci i kostki do gry. To moim zdaniem ciekawa alternatywa na wieczorne spotkania – dodaje. 
Zaczęło się od nudnego wykładu
Jak zrodził się pomysł wyprodukowania własnej gry? Żaneta tłumaczy, że w świat gier RPG wciągnął ją przyjaciel, a ona tę pasję przeniosła do SMC, bo zaczęła grać z pozostałymi wolontariuszami. – Na niezbyt interesującym wykładzie pomyślałam: „Co by było, gdyby wrócili dawni bogowie? ”, bo akurat zaczynała się burza. Przedstawiłam pomysł osobom, z którymi pogrywałam, by nie skończyło się na samej idei – dodaje.
Prace nad grą rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Podręcznik wydany został natomiast w kwietniu. Jak zaznacza pomysłodawczyni, najtrudniejsze dla niej i twórców było trzymanie się terminów. – Mieliśmy mnóstwo pomysłów i energii, ale później dotarło do nas, że musimy wszyscy jeszcze realizować swoje normalne obowiązki. Trzeba było siebie siłą zaganiać, by dotrzymać terminów – stwierdza. Trudne było też znajdowanie źródeł, na podstawie których opracowana została publikacja. – Skupiliśmy się głównie na mitologii słowiańskiej. W szkołach uczą nas głównie rzymskiej i greckiej – to o nich najłatwiej znaleźć informacje. Na szczęście, studiując w Toruniu, miałam dostęp do pokaźnej biblioteki, w której mogłam szukać źródeł dla siebie i znajomych – dodaje.
Dla każdego za darmo
Żaneta dała pomysł. Jest autorką także około połowy tekstów do podręcznika, który póki co został wydany tylko w formie PDF. Dostępny jest on dla każdego bezpłatnie. Wystarczy pobrać go na telefon lub komputer. – Zachęcamy do pobierania ze strony www.fundacja.pomorskie.info, a w razie wątpliwości można pisać do nas, postaramy się pomóc – mówi współautorka gry. Nie ukrywa, że być może w przyszłości ruszą prace nad wydaniem podręcznika także w wersji papierowej, choć początkowo nawet nie było to brane pod uwagę.
Do tej pory gra „Przebudzenie Bogów” pobrana została kilkaset razy. – Warto wspomnieć, że doczekaliśmy się recenzji od osoby, która jest znana w RPG-owym światku, doczekaliśmy się też wzmianki w „Nowej Fantastyce”, czyli w miesięczniku, w którym Sapkowski wypuścił „Wiedźmina” – cieszy się Żaneta.

Zdjęcie: http://fundacja.pomorskie.info/

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 28 maja 2020, nr 22/935

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz