Zamknij

Odmrożone podstawówki. Czy dzieci wróciły do szkół?

17:00, 05.06.2020 | E.K
Skomentuj
REKLAMA

Od poniedziałku przywrócone zostały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas I-III oraz konsultacje dla uczniów klas VIII w szkołach podstawowych. Zainteresowanie ponownym posłaniem dzieci do szkół w naszym powiecie jest jednak niewielkie. – To raczej pojedyncze osoby – informuje Grzegorz Czarnowski z wydziału edukacji w chojnickim ratuszu.

W związku z epidemią koronawirusa w połowie marca zamknięte zostały szkoły, a uczniowie od tego czasu kontynuują naukę na odległość. W związku ze stopniowym odmrażaniem gospodarki rząd postanowił wznowić zajęcia w klasach I-III w szkołach podstawowych. Rozpoczęły się one od poniedziałku 25 maja. Nie są to jednak typowe lekcje, a jedynie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Możliwość korzystania z konsultacji pedagogicznych mają także ósmoklasiści, którzy chcieliby na przykład poprawić oceny. W naszym regionie zainteresowanie posyłaniem dzieci do szkół jest jednak niewielkie.
Małe zainteresowanie
W wielu chojnickich podstawówkach z zajęć opiekuńczo-wychowawczych korzysta zaledwie jedno lub dwoje dzieci. Jedynym wyjątkiem jest chojnicka „Piątka”, w której z przywrócenia zajęć skorzystało 25 uczniów. Deklaracje posłania najmłodszych do szkół zbierali wcześniej dyrektorzy placówek, jednak liczba dokumentów nie jest do końca zgodna z tym, ilu uczniów faktycznie jest w szkołach. – W Szkole Podstawowej nr 7 na pięć deklaracji w poniedziałek do szkoły przyszło jedno dziecko. Coś zaczyna się dziać, ale to jest niewielki ruch – zaznacza Grzegorz Czarnowski, dyrektor Wydziału Edukacji, Wychowania i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Chojnicach. Zajęcia prowadzą głównie nauczyciele biblioteki lub świetlicy, a dzieci korzystające z nich i tak musiałyby nadrobić zaległości wynikające z nauki zdalnej.
Brak zainteresowania taką opieką ma miejsce również w jedynej szkole w gminie Konarzyny. Mimo że na konsultacje dla klas ósmych codziennie przychodzi po kilka osób, to na zajęcia zorganizowane w klasach I-III nikt nie uczęszcza. – Trzy mamy zdecydowały się posłać dzieci do szkół, ale gdy dowiedziały się, że nie będą to typowe zajęcia dydaktyczne, zrezygnowały – zaznacza dyrektor konarzyńskiej podstawówki Mariusz Chmielewski.
W gminie Brusy z kolei zajęcia w klasach I-III ruszyły w czterech z dziesięciu szkół podstawowych. Niewielu uczniów bierze w nich jednak udział. Konsultacje działają natomiast we wszystkich placówkach. Jak się dowiedzieliśmy, z nich uczniowie korzystają bardzo chętnie.
Rodzice wypracowali system
Wszystkie szkoły w gminie Czersk są gotowe na to, by przyjąć uczniów zarówno z najmłodszych klas, jak i tych z klas VIII, którzy zechcą skorzystać z konsultacji. Jak informuje sekretarz gminy Czersk Grzegorz Zabrocki, w poniedziałek w szkołach podstawowych w gminie Czersk pojawiło się łącznie ok. 70 dzieci. – To ok. 10 procent całości – zaznacza Zabrocki i dodaje, że jego zdaniem małe zainteresowanie świadczy o odpowiedzialności i rozsądku rodziców. Według sekretarza ponowne posłanie dziecka do szkoły w czasie, gdy i tak nadal obowiązują przepisy dotyczące nauki zdalnej, uzasadnione jest głównie wtedy, gdy w rodzinie nie ma możliwości sprawowania opieki nad pociechą, bo rodzice pracują.
W gminie Chojnice z kolei w poniedziałek największą frekwencją cieszyła się podstawówka w Silnie. Uczniowie nie pojawili się w ogóle w szkołach w Swornegaciach, Ostrowitem i Ogorzelinach. Zdaniem dyrektorki Gminnego Zespołu Oświaty Anity Sznajder zarówno rodzice, jak i dzieci przyzwyczaili się do nauki na odległość. – Rodzice wypracowali sobie pewien system, którego teraz nie chcą burzyć – zaznacza dyrektorka. Dodaje też, że w związku z przywróceniem zajęć opiekuńczych w szkołach do placówek w gminie Chojnice trafiły płyny do dezynfekcji, maseczki, a nawet automaty, które umożliwią dezynfekcję dłoni dzieciom i nauczycielom.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 28 maja 2020, nr 22/935

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz