Zamknij

Pielgrzymka bez grania i śpiewania

16:00, 26.06.2020 | dtn
Skomentuj
REKLAMA

Od poniedziałku ruszą zapisy na pieszą pielgrzymkę z Chojnic na Jasną Górę. Poza datą wyruszenia praktycznie wszystko ulega zmianie.

Tradycyjnie piesza pielgrzymka z Chojnic rozpocznie się 31 lipca. O godz. 7.00 rano odprawiona zostanie msza święta w Bazylice Mniejszej w Chojnicach. Potem pątnicy wyruszą w trasę.
Jeden odcinek
Będzie jednak inaczej niż dotychczas. Zwykle ci, którzy wyruszali z Chojnic, docierali na Jasną Górę po dwóch tygodniach wędrówki. Teraz pielgrzymka będzie podzielona na odcinki dla poszczególnych osób. Od początku do końca będzie szło kilku księży i kleryków. Natomiast pozostali każdego dnia będą się zmieniać. To wszystko ze względu na obostrzenia sanitarne. Grupa łącznie z kapłanami i klerykami będzie mogła liczyć tylko 20 osób. Łatwo więc policzyć, że każdego dnia w trasę wyjdzie tylko 13 wiernych. – Każdy będzie mógł przejść tylko jeden odcinek – wyjaśnia ksiądz Marek Bogusz, który będzie przewodnikiem grupy z Chojnic. – Nie będzie kombinowania, że ktoś przejdzie dwa. Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło wziąć udział.
Jeśli ktoś wyjdzie z Chojnic, jego etap skończy się już w Gostycynie i ta osoba będzie musiała wracać do domu. A następnego dnia wyruszy już zupełnie inny skład.
W odblaskach
Taka liczba osób nie stworzy kolumny dłuższej niż 50 metrów, przy której musiałyby pracować tzw. osoby porządkowe. W tym roku ich nie będzie. Każdy uczestnik będzie miał kamizelkę odblaskową. – Nie tylko ten z przodu i z tyłu – mówi ksiądz przewodnik. Charakterystyczne dla grup pątników dotychczas było radosne granie i śpiewanie. Teraz tego nie będzie. Będzie to cicha pielgrzymka. Niemniej modlitwy będą odmawiane. Ponadto codziennie w chojnickiej bazylice od 31 lipca do 13 sierpnia o godz. 20.00 zaplanowano spotkania dla pielgrzymów. Będą oni później też łączyć się z tymi, którzy akurat są w trasie.
Zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane od najbliższego poniedziałku. Mogą w niej wziąć udział tylko osoby dorosłe, natomiast młodsze – tylko pod opieką rodziców lub opiekunów.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 18 czerwca 2020, nr 25/938.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz