Zamknij

Kolory wydobędą piękno kościoła

08:00, 27.06.2020 | dtn
Skomentuj
REKLAMA

W małym kościele w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach trwa układanie posadzki. Jest ona w takim kolorze, by słońce padające przez kolorowe witraże tworzyło na niej piękną mozaikę.

Remonty w małym kościele są rozłożone na etapy. Już trzeci sezon działa ogrzewanie, które napędzają pompy ciepła zamontowane w ziemi. Zimą więc wierni nie marzną i mogą się modlić we w miarę komfortowych warunkach. W ubiegłym roku zostało ułożona m.in. posadzka w prezbiterium; poza tym postawiono kamienny ołtarz.
Cztery rzędy zamiast dwóch
Natomiast na ten rok przewidziano kładzenie posadzki. Płyty są z szarego granitu. – Zdecydowałem się na jasny kolor, bo mamy piękne witraże i gdy będzie wpadać przez nie słońce, to na posadzce zrobi się kolorowa mozaika – mówi Janusz Chyła, proboszcz parafii MBKP w Chojnicach. Prace są w toku. Koszt to 210 tys. złotych. Część środków pochodzi od wiernych, a część z kredytu. Proboszcz jeszcze w tym roku chciałby wymienić ławki na jesionowe i zrobić je krótsze niż te, które są obecnie. W sumie powstaną cztery rzędy. – To po to, by łatwiej było do nich wchodzić i z nich wychodzić – mówi Janusz Chyła. Do tego planuje też zakup dwóch zamykanych konfesjonałów, nowych krzeseł i klęczników. Koszty powinny zamknąć się w kwocie 110 tys. zł. – To, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, zależy od sytuacji ekonomicznej – mówi kapłan.
Gdy te sprawy zostaną zamknięte, to jeśli chodzi o mały kościół, jeszcze kilka kwestii będzie do zrobienia. Chodzi m.in. o wymianę drzwi, odnowienie elewacji oraz wykonanie drogi krzyżowej z mozaiki kamiennej. Realizację ostatnich z wymienionych inwestycji zaplanowano jednak na później.
Większa zakrystia
Proboszcz przymierza się za to do zmian w dużym kościele. – Przede wszystkim poprawiona ma zostać akustyka – podkreśla. Do tego świątynia zostanie wymalowana. Kolory wewnątrz będą różne, ponieważ kapłan chce wydobyć piękno świątyni. – Myślę też o zagospodarowaniu prezbiterium. Jeszcze nie ma ostatecznej koncepcji, jak miałoby ono wyglądać – mówi. Poza tym ma zostać powiększona zakrystia. Wcześniej obok było mieszkanie księdza śp. Aleksandra Kłosa. Teraz będzie ono dołączone do zakrystii. – Więcej miejsca zdecydowanie się przyda – zaznacza proboszcz.
W dużej świątyni są do wykonania również bieżące modernizacje, takie jak przegląd i wymiana rynien oraz sprawdzenie dachu. – Remont dużego kościoła chciałbym zacząć w przyszłym roku – informuje ksiądz Chyła.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 18 czerwca 2020, nr 25/938.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz