Zamknij

Kredyt dla miasta na 15 lat

09:00, 05.07.2020 | rw
Skomentuj
REKLAMA

Ratusz bierze 15,6 mln zł kredytu. Jeszcze w tym roku pieniądze trafią do miejskiej kasy.

W urzędzie miejskim odbył się przetarg na pożyczkę. – Kredyt był zaplanowany w budżecie na 2020 rok, został uchwalony już w grudniu – informuje skarbniczka miasta Wioletta Szreder. Chodzi o 15,6 mln zł na sfinansowanie deficytu budżetowego i spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów. O tym, kto pożyczy ratuszowi taką sumę, zdecydowały wyniki przetargu. 25 maja zostały otwarte oferty. – Zrobiliśmy to online. Mam informacje, że przedstawiciele banków oglądali transmisję. Wpłynęły dwie oferty – informuje Szreder. To niewiele, ale i tak ucieszyło urzędników, bo postępowanie przeprowadzono akurat w czasie dużych obostrzeń związanych z koronawirusem. – Gdy ogłaszaliśmy przetarg, sytuacja była trudna. Wszyscy pracowali online. Trochę się martwiłam, że żaden bank się nie zgłosi. Mimo trudnej sytuacji i wysokiego ryzyka szacowanego przez banki otrzymaliśmy dość korzystne oferty – uważa skarbniczka. PKO Bank Polski zaproponował 1,9 proc. marży, a Bank Gospodarstwa Krajowego – 1,37 proc. Jednak w porównaniu do poprzednich lat to i tak wysokie stawki. – Porównałam je na przestrzeni dziewięciu ostatnich lat i są one najwyższe – przyznaje skarbniczka. – Najniższa marża była dwa lata temu i wynosiła 0,6 proc.
Przetarg został już rozstrzygnięty, wybrano tańszą ofertę z BGK. Spłata ma być rozłożona do 2035 roku. Środki wpłyną do miejskiej kasy w tym roku.

Wioletta Szreder, skarbniczka Urzędu Miejskiego w Chojnicach
Możemy brać środki transzami, ale całość musimy wykorzystać do 31 grudnia tego roku. Pieniądze są planowane na pokrycie deficytu i spłatę wcześniejszego zadłużenia.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 25 czerwca 2020, nr 26/939.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz