Zamknij
REKLAMA

Jak oddać głos będąc na wakacjach?

08:41, 09.07.2020 | S.K
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Do wyboru będzie dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów w pierwszym głosowaniu: prezydent Andrzej Duda (z poparciem Prawa i Sprawiedliwości) oraz Rafał Trzaskowski (z Koalicji Obywatelskiej). Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Podobnie jak ostatnio będzie obowiązywał reżim sanitarny. Obowiązkowo trzeba będzie zasłonić nos i usta i zdezynfekować ręce. Można też przyjść ze swoim długopisem.

Termin głosowania w połowie lipca skutkuje tym, że zapewne wielu z nas będzie akurat na urlopie. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem zamieszkania? Najłatwiej zrobić to, uzyskując zaświadczenie o prawie do głosowania. To dokument poświadczający nasze prawa wyborcze. Z nim możemy oddać głos w dowolnej komisji wyborczej w kraju lub za granicą, a nawet na statku morskim. Dokument taki wystawia urząd miasta lub gminy, w której jesteśmy w spisie wyborców. Można się o niego ubiegać pisemnie lub elektronicznie. Urzędnicy wystawią nam zaświadczenie od ręki. Odbiór może nastąpić osobiście lub przez pisemnie upoważnioną osobę. Dokument można zdobyć najpóźniej w piątek 10 lipca. Z zaświadczeniem możemy głosować wszędzie, ale dokumentu nie możemy zagubić. Powtórnie nie zostanie wystawiony, a bez niego nie będziemy mogli zagłosować. Problem pojawia się też, gdy już 28 czerwca głosowaliśmy w innej komisji, niż miejsce zamieszkania (byliśmy tam w spisie wyborców). Wtedy musimy udać się do tej gminy i tam pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Warto o tym pamiętać, bo w niedzielę może czekać nas niemiłe zaskoczenie.

Jeżeli ktoś już w czerwcowych wyborach złożył wniosek o głosowanie korespondencyjne, to pakiet wyborcze zostanie mu przysłany także na drugą turę wyborów. Kilka dni temu Państwowa Komisja Wyborcza prostowała żart, który pojawił się w internecie. Jego twórcy informowali, że kto zagłosował w pierwszej turze na kandydata, który miał największe poparcie (czyli Andrzeja Dudę), nie musi już brać ponownie udziału w głosowaniu, bo jego głos już się liczy i jest automatycznie dopisany do dorobku kandydata. PKW tłumaczy, że poparcie kogokolwiek nie wpływa na prawo do głosowania w drugiej turze, a rozpowszechnianie takich informacji jest „wysoce szkodliwe”.

grafika.pixabay

(S.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz