Zamknij
REKLAMA

Rachmistrzowie zbiorą dane o gospodarstwach

09:00, 25.07.2020 | sta
Skomentuj
REKLAMA

Jesienią odbędzie się w Polsce spis rolny. Główny Urząd Statystyczny zbierze dane o gospodarstwach i osobach pracujących na roli. Gminy prowadzą teraz nabory na rachmistrzów spisowych.

Powszechny Spis Rolny odbywa się co 10 lat. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny, aby pozyskać aktualne dane o rolnikach i gospodarstwach. Spis będzie się odbywał od 1 września do 30 listopada. Podanie informacji do niego jest obowiązkowe. Będzie można to zrobić w trzech formach. Pierwsza z nich to tzw. samospis internetowy. Użytkownik gospodarstwa rolnego dokona go przez internet, poprzez aplikację na stronie GUS-u. Druga forma to przeprowadzenie rozmowy przez telefon z rachmistrzem. Jeżeli gospodarz nie weźmie udziału w spisie przez internet lub telefon, rachmistrz terenowy odwiedzi go w domu.
Maszyny i ziemia
O co będą pytać rachmistrzowie? Oprócz podstawowych danych i danych kontaktowych zapytają między innymi o areał gospodarstwa i rodzaje upraw, pogłowie hodowanych zwierząt oraz liczbę i rodzaj maszyn gospodarskich. Poza tym padną pytania o liczbę osób mieszkających i pracujących w danym gospodarstwie. Można się także spodziewać, że trzeba będzie opisać budynki gospodarskie, zużycie nawozów naturalnych i sztucznych oraz infrastrukturę w gospodarstwie.
Kto na rachmistrza?
Nabór rachmistrzów odbywa się od 15 czerwca do 8 lipca. Kto może zostać spisującym? Osoby pełnoletnie, które zamieszkują na terenie gminy, gdzie mają prowadzić spis. Wymagane jest minimum średnie wykształcenie, nie można też być karanym. Kandydaci mogą zgłaszać się do odpowiednich wójtów i burmistrzów. Przejdą szkolenie zakończone egzaminem. Najlepsi będą pracować w terenie.
Według propozycji rachmistrz terenowy ma zarobić 37 zł brutto od jednego wywiadu. Jeden wywiad telefoniczny ma być wyceniony na 20 zł brutto, z kolei 12 zł ma być warte pełnienie jednego dnia dyżuru na infolinii.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 2 lipca 2020, nr 27/940.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz