Zamknij

Policjanci apelują: noś odblaski, bądź widoczny

15:40, 03.09.2020 | R.W
Skomentuj
REKLAMA

Pogoda z dnia na dzień jest coraz gorsza, dlatego policja wyczula pieszych i rowerzystów, by zadbali o swoje bezpieczeństwo na drodze. Chodzi przede wszystkim o noszenie odblasków.

Jesienią dni stają się krótsze, zmrok zapada wcześniej, a pogoda nie rozpieszcza. Policjanci przypominają, że te warunki są szczególnie niesprzyjające dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Bywa, że ci ostatni z trudem dostrzegą ubranego w ciemną kurtkę przechodnia. A to właśnie pieszy - albo użytkownik dwóch kółek - ponosi najbardziej bolesne konsekwencje ewentualnego wypadku. - Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety, wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie - podkreśla Justyna Przytarska, rzeczniczka prasowa chojnickiej policji.

Dlatego przypomina o obowiązujących wytycznych. Zgodnie z przepisami mamy obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. To jednak tylko niezbędne minimum (które ustrzeże nas np. przed mandatem). Dla własnego bezpieczeństwa z odblasków warto korzystać również w ciągu dnia w mieście lub innym terenie zabudowanym. - Noszenie odblasków przez pieszych czy rowerzystów da kierowcom potrzebny czas na odpowiednie manewry i zachowanie na drodze. Funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach najczęściej dochodzi do tragedii - przestrzega funkcjonariuszka.

Apeluje, żebyśmy starali się być widoczni. - Ta zasada powinna przyświecać nie tylko dorosłym pieszym, ale powinniśmy mówić o tym naszym dzieciom oraz zadbać o ich bezpieczeństwo. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w przypadku pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie - wyjaśnia Przytarska.

Policja przygotowała też krótki poradnik, jak korzystać z odblasków: odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do środka jezdni (najlepiej od pasa w dół, np. na nodze) i nie zasłaniać go ubraniem. Można oczywiście tych elementów mieć więcej, np. na kostce i nadgarstku.

(R.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz