Zamknij

Droga do Pustek będzie za dwa lata

08:30, 12.09.2020 | rw
Skomentuj Nawierzchnia traktu jest gruntowa. Przez dwa kilometry ciągnie się na nim ?tarka?.
REKLAMA

Czersk dostał dofinansowanie na budowę drogi z Gotelpia do Pustek. Na prawie trzech kilometrach trasy ma się pojawić asfalt, który przez mieszkańców wyczekiwany jest z utęsknieniem. Muszą się oni jednak uzbroić w cierpliwość, bo najpierw trzeba będzie jeszcze wykonać projekt. – Na drogę czekam, od kiedy się tu wprowadziłem, czyli prawie 50 lat – mówi Marian Chmielewski.

Jeszcze niedawno odcinek z Gotelpia do Pustek był drogą powiatową. Szanse na jego utwardzenie były niewielkie, bo w powiecie jest sporo gruntowych tras, które wymagają modernizacji. Od stycznia tego roku zarządcą drogi jest nie starostwo, a gmina. – Mieszkańcy Pustek od lat wnioskowali o jej utwardzenie. W związku z tym postanowiliśmy o jej przejęciu przez gminę Czersk i szukaniu dofinansowania zewnętrznego. Kiedy w lutym ukazało się ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, postanowiłem, że złożymy wniosek o dofinansowanie tej właśnie inwestycji – informuje burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.
Na dywanik asfaltowy
Kosztorys na budowę dywanika asfaltowego opiewał na 2,1 mln zł. Gmina Czersk załapała się na dofinansowanie. Środki unijne są rozdawane za pośrednictwem województwa pomorskiego; zatwierdzono już listę wniosków z dotacją. Znalazł się na niej również Czersk. – To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszej gminy. Nasze zadanie znalazło się na wysokim miejscu na liście rankingowej, dzięki czemu otrzymamy środki unijne na poziomie 1,37 mln zł – dodaje burmistrz. Dotacja wynosi ponad 63 proc. kosztów kwalifikowanych.
Zakres robót budowlanych obejmuje: budowę jezdni i zjazdów – m.in. do posesji, przebudowę poboczy, przepustów i rowów drogowych oraz wykonanie odwodnienia. Jeśli obecna infrastruktura techniczna, na przykład wodociąg, będzie kolidować z budowaną trasą, wykonawca także tym będzie musiał się zająć.
Bez projektu
Mieszkańcy mogą spodziewać się nowego asfaltu na odcinku długości 2,7 kilometra. Będzie on biegł od skrzyżowania z drogą powiatową z Czerska na Odry do Pustek. Uwzględnione mają być też odnogi w lewo do pierwszego skrzyżowania i w prawo do mostu na rzece Niechwaszcz.
Zazwyczaj samorządy składają wnioski o dotacje na ulice, które mają już gotowe projekty budowlane. W tym przypadku jednak jest inaczej – na budowę drogi nie ma dokumentacji, dlatego wniosek został złożony w formule „zaprojektuj i wybuduj”. To oznacza, że gmina ma jedynie wstępny projekt inwestycji i na tej podstawie rozpisze przetarg. Potem w postępowaniu zostanie wyłoniony wykonawca, który sporządzi projekt, postara się o uzyskanie pozwolenia na budowę i zrealizuje roboty według przygotowanego przez siebie planu. Według założeń projekt techniczny powstanie w przyszłym roku, a sama budowa jest zaplanowana na 2022 rok.
Ciągle naprawiali auta
Korzystający z drogi do Pustek z problemem kiepskiej drogi borykają się już od wielu lat. Wcześniej były to dziury i kałuże, a obecnie najbardziej przeszkadza „tarka”, która na odcinku około dwóch kilometrów zatruwa życie kierowcom pojazdów i rowerzystom. Temat dojazdu do Pustek poruszaliśmy na naszych łamach już w 2017 roku. Wówczas mieszkańcy pod przewodnictwem Małgorzaty Jarząbek stworzyli petycję do ówczesnego zarządcy drogi, czyli starosty chojnickiego. Wtedy na asfalt nie było szans, dlatego teraz mieszkańcy są optymistami. – Czekamy na niego już tyle lat. Ja to od kiedy się tu wprowadziłem, czyli 48 rok leci – przyznaje Marian Chmielewski.
– Droga jest straszna. Rowerem po tej tarce nie da się jeździć. A samochody ciągle u mechanika. Jeden odebraliśmy i zaraz drugi trzeba było odstawić do warsztatu. Co prawda jeździ tu równiarka, ale tylko przez parę dni droga jest dobra, a potem znów pojawiają się koleiny – opowiada Stefania Chmielewska. Podkreśla, że drogą jeździ bus, którzy dowozi dzieci do szkoły w Gotelpiu. – Musimy cierpliwie czekać, ale dobrze, że wreszcie jest nadzieja na asfalt – cieszą się mieszkańcy Pustek.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 20 sierpnia 2020, nr 34/947.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz