Zamknij

Piasek nie będzie już spływał po ulewie

13:00, 15.09.2020 | rw
Skomentuj Trasa zostanie pokryta kostką na odcinku około kilometra.
REKLAMA

Gminni urzędnicy pozyskali dofinansowanie na budowę ulicy Piaskowej w Swornegaciach. Roboty mają być prowadzone w przyszłym roku. Długość trasy, kosztorys, termin ukończenia prac czy czas ogłoszenia przetargu są podobne jak w przypadku ulicy Podgórnej.

Ulica Piaskowa to trasa biegnąca pod górę przy poczcie w Swornegaciach. Zgodnie z nazwą jest drogą gruntową, na odcinkach bardzo piaszczystą. Przysparza to problemów mieszkańcom. – Po każdej ulewie piasek jest na drodze wojewódzkiej – mówi wójt Zbigniew Szczepański. Teraz na modernizację drogi urzędnikom udało się pozyskać środki unijne rozdysponowane przez marszałka w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zdobycie dofinansowania wójt uważa za sukces, bo na ponad 60 wniosków z województwa (o fundusze mogły aplikować gminy wiejskie i powiaty) na środki załapały się 22 inwestycje. – Nasze zadanie jest na dziewiątym miejscu. To super – cieszy się wójt.
Deszczówka za swoje
Budowa obejmuje utwardzenie trasy kostką brukową na odcinku około kilometra wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem. Wartość tej inwestycji to prawie 5 mln zł, a dotacja wynosi niecałe 2,4 mln. – Otrzymamy ponad 63 proc. dofinansowania, ale kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że kanalizację deszczową musimy zrobić już z własnych funduszy. Mimo to znaleźliśmy się na trzecim miejscu w województwie pod względem wysokości dotacji – dodaje Zbigniew Szczepański. – Mamy opracowaną dokumentację, mamy pozwolenie na budowę. Przygotowujemy się do rozpoczęcia procedury przetargowej.
Reprezentacyjna trasa
Przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie w przyszłym tygodniu; ulica ma być gotowa do końca maja przyszłego roku. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o ulicę Podgórną w Swornegaciach. Tu jednak dofinansowanie nie jest pewne, bo gmina znalazła się na liście rezerwowej w tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych (pisaliśmy już o tym w „Czasie Chojnic”). Trasa licząca około kilometra prowadzi na plażę i na razie nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Ma się to jednak zmienić. – Jest zaprojektowana w innej technologii. Ma to być promenada, bulwar z ciągiem pieszo-jezdnym, z elegancką nawierzchnią i stylowymi lampami. Będzie to reprezentacyjna ulica w Swornegaciach, prowadzi przecież na plażę – tłumaczy wójt.
Nawet kosztorys jest podobny do obejmującego Piaskową – ok. 5 mln zł. Gmina nie będzie składać wniosku na Podgórną w kolejnym rozdaniu FDS, bo automatycznie zostałaby wykreślona z listy rezerwowej. Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić, inwestycja nie jest zagrożona – jeśli nie będzie dotacji, samorząd zbuduje trasę z własnych środków.
Przeskok cywilizacyjny
Wygląda na to, że Swornegacie w najbliższych miesiącach będą jednym wielkim placem budowy. W miejscowości realizowanych jest lub będzie sporo inwestycji. Trwa na przykład budowa remizy OSP, w planie jest nowa przystań kajakowa nad jeziorem Witoczno, nowa WOPR-ówka nad jeziorem z przebieralniami i toaletami oraz parking przy plaży. Gmina dofinansowuje także modernizację trasy wojewódzkiej 236, większość zadania ma być gotowa jeszcze w tym roku. – Dla Swornegaci to będzie przeskok cywilizacyjny o 50 lat, jeśli chodzi o infrastrukturę komunalną – mówi wójt.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 20 sierpnia 2020, nr 34/947.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz