Zamknij

Dodatkowa Karta Dużej Rodziny

07:30, 16.09.2020 | rw
Skomentuj Beata Pryba pokazuje plastikową kartę, z której korzystają duże rodziny. Gminny program już trwa.
REKLAMA

Mieszkańcy gminy mają możliwość wyrobienia sobie dodatkowej karty, która uprawnia do zniżek w firmach biorących udział w programie. Póki co to cztery lokalne przedsiębiorstwa, ale z czasem oferta na pewno będzie coraz szersza. Propozycja dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci.

Familie wielodzietne mają możliwość korzystać z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny – to system zniżek i dodatkowych uprawnień obowiązujących zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych, np. w branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. Oferta dotyczy rodzin z co najmniej trojgiem dzieci, przy czym skorzystać z niej mogą nawet rodzice dorosłych już pociech (jak również pod pewnymi warunkami także dzieci z takich rodzin). – Z tego programu korzysta w naszej gminie 920 rodzin, czyli około 3 500 osób, w tym ponad 750 dzieci – wyjaśnia Beata Pryba, szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach.
Na razie czterech
Niektóre samorządy decydują się jednak dodatkowo uzupełnić ofertę ministerstwa rodziny o lokalną kartę, która pozwala na współpracę z miejscowymi firmami. Posiada ją na przykład miasto Chojnice (co pozwala rodzinom m.in. na bezpłatną wizytę raz w miesiącu na basenie i w kinie). Niedawno taki projekt został zainicjowany również w gminie Chojnice. Przyznaje on uprawnienia członkom familii, którzy posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Partnerami są firmy i instytucje, które przystąpiły do akcji.
W ubiegłym tygodniu do programu włączyło się czterech lokalnych przedsiębiorców: dwa chojnickie salony optyczne, sieć sklepów z częściami samochodowymi i restauracja. Na pewno z czasem lista będzie się wydłużać. – W interesie mieszkańców informację o partnerach będziemy na bieżąco publikować na stronie internetowej urzędu oraz co roku w naszym biuletynie – mówi wójt Zbigniew Szczepański. – Myślę, że przystąpienie do akcji to dla przedsiębiorców będzie także kwestia marketingowa.
Bez wniosku
– Podmioty, które proponują rabaty i ulgi rodzinom wielodzietnym, otrzymały naklejki, żeby łatwo można było znaleźć taki punkt – dodaje Beata Pryba. – Zachęcamy lokalnych przedsiębiorców i instytucje do włączenia się do programu. Wystarczy wypełnić stosowną deklarację.
Jak mówi wójt, urzędnicy i radni zastanawiają się, czy posiadacze karty nie będą mogli bezpłatnie korzystać ze zjeżdżalni w Charzykowach. Jeśli decyzja zapadnie, będzie realizowana od kolejnego sezonu.
Co ważne, jak podkreśla dyrektorka, zainteresowani nie muszą składać w GOPS-ie żadnego dodatkowego wniosku. Wystarczy przedstawić Kartę Dużej Rodziny przyznawaną w ogólnopolskim programie. Chętni otrzymają dodatkowy plastikowy dokument z kodem identyfikującym.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 20 sierpnia 2020, nr 34/947.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz