Zamknij

Wójt: Jestem gotów nawet wziąć kredyt

16:00, 14.09.2020 | rw
Skomentuj Przy trasie są dodatkowe znaki. To rozwiązanie, które póki co zaproponował zarządca drogi z Gdańska.
REKLAMA

Kierowców podróżujących przez Konarzynki o niebezpieczeństwie ostrzegają kolejne znaki. Czy to wystarczy? Mieszkańcy, w tym wójt Konarzyn, są przekonani, że nie. – Miejscowi po prostu boją się jeździć przez to skrzyżowanie – mówi Jacek Warsiński.

Praktycznie nie ma tygodnia, by na skrzyżowaniu tras wojewódzkich 212 i 236 oraz powiatowej w stronę Konarzyn nie doszło do kolizji czy poważnego wypadku. Doszło do tego, że nawet miejscowi nie lubią tędy podróżować. – Słyszę od ludzi, że po prostu się boją jeździć tą krzyżówką. Wcale się nie dziwię – mówi Jacek Warsiński, wójt Konarzyn. Obawy te są o tyle uzasadnione, że jak zauważyli nasi Czytelnicy w komentarzach na Facebooku, często przyjezdni nie zwracają uwagi na znaki czy zmianę pierwszeństwa. Bywa, że kierowca jadący prawidłowo nie ma szansy uniknąć zderzenia.
Kasa pusta
W tej sytuacji samorządowcy z regionu tym bardziej zabiegają o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. Między innymi napisali do zarządcy pismo z prośbą o działanie. Zaproponowali nawet, że mogą rozważyć pokrycie części kosztów ewentualnej modernizacji, na przykład zbudowania ronda lub postawienia sygnalizacji świetlnej. – Według takich bardzo wstępnych szacunków gmina Konarzyny musiałaby znaleźć na ten cel aż 500 tys. zł, co praktycznie jest niemożliwe. Niemniej jednak bardzo zależy mi na poprawie sytuacji w tym miejscu. Możemy rozmawiać, jeśli będzie mowa o 100, 200, maksymalnie 300 tys. zł. Jestem gotów nawet wziąć kredyt na ten cel – zaznacza wójt Jacek Warsiński. Jest zdeterminowany, by rozwiązać sprawę. – Otrzymaliśmy odpowiedź od zarządcy drogi, że oznakowanie w tym miejscu jest prawidłowe. I ja się z tym zgadzam, tylko czy to coś zmienia? Zarządca zlecił też specjalistyczny audyt, który wykonuje zewnętrzna firma. Zobaczymy, jakie będą jego wyniki – mówi Warsiński. Gdy dokument powstanie, wszyscy samorządowcy spotkają się przy jednym stole. Nie zabraknie przedstawicieli województwa, powiatu oraz gmin Chojnice i Konarzyny.
Nowe znaki
Jakiś czas temu na feralnej krzyżówce w Konarzynkach namalowane zostały napisy stop, które umieszczone zostały we wlotach z dróg podporządkowanych. Pojawiło się także dodatkowe oznakowanie pionowe. To wielkogabarytowe znaki informujące kierowców o tym, że w tym miejscu często dochodzi do wypadków i należy zachować szczególną ostrożność. Znaki ustawiono na wlocie na krzyżówkę od strony Konarzynek, Swornegaci, Chojnic i Bytowa, a więc dostrzec mogą je zmotoryzowani nadjeżdżający z każdego kierunku. Póki co tyle musi wystarczyć.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 27 sierpnia 2020, nr 35/948.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%