Zamknij

Wyjazd z marketu powinien wyglądać inaczej?

07:30, 11.09.2020 | sta
Skomentuj Czytelnik uważa, że na zjeździe kierowcy dosłownie robią, co chcą.
REKLAMA

Czytelnik zwrócił uwagę na to, jak kierowcy wyjeżdżają z marketu na ulicę Bytowską. Wielokrotnie łamią tam przepisy. Czy oznakowanie w tym miejscu zostanie zmienione?

Problem zjazdów na ulicy Bytowskiej był już nieraz poruszany. Wcześniej chodziło jednak o Lidl i brak lewoskrętu do niego. Tym razem Czytelnik zwrócił nam uwagę na problem przy Biedronce w pobliżu Bytowskiej, formalnie leżącą w Karolewie. Sprawa dotyczy wjazdu i wyjazdu do marketu. „Mój i wielu innych kierowców problem jest taki, że klienci z marketu Biedronka na wylocie w kierunku Bytowa wyjeżdżają sobie jak chcą, nieciężko tam o kolizję. Braki w oznakowaniu przy wyjeździe spod marketu pozwalają na wyjazd wjazdem na stację paliw” – pisze Czytelnik.
Skręcają w lewo
Lewoskręt prowadzi na stację paliw, korzystają z niego także klienci marketu, bo sam zjazd jest bardzo szeroki. Od strony Charzyków z kolei prowadzi prawoskręt. Tymczasem wyjeżdżający po zakupach jeżdżą w prawo przez wjazd na stację lub – rzadko – przez stację i jej oddzielnym wyjazdem (można skręcić w prawo lub lewo). Czasem można spotkać i takich, którzy wyjeżdżają wjazdem na stację w lewo, łamiąc przy tym przepisy. Jak tłumaczy policja, skręt w lewo to najechanie na linię ciągłą od wyznaczonego lewoskrętu (grozi za to mandat 200 złotych i 1 punkt karny). Poza tym taki kierowca przejeżdża po powierzchni wyłączonej z ruchu, za co można dostać 100 złotych mandatu i 1 punkt karny. Według obecnego oznakowania można jednak skręcić w prawo.
Przez stację
Funkcjonariusze drogówki znają wyjazd z marketu. Oznakowanie w tym miejscu mogłoby zostać poprawione i uzupełnione. Zmiana mogłaby polegać na ustawieniu zakazu wjazdu na ulicę Bytowską (wlot bliżej marketu), a ruch byłby puszczony przez stację paliw i odbywałby się jej wyjazdem zarówno w prawo, jak i w lewo. Kwestia ta leży jednak w gestii właściciela nieruchomości i zarządcy drogi wojewódzkiej, jaką jest ulica Bytowska.
Odpowiedzialny za infrastrukturę dróg wojewódzkich wicemarszałek Leszek Bonna mówi, że sam zauważa tam pewien problem. Szczególnie w miesiącach letnich, gdy na drodze 212 jest wzmożony ruch turystyczny w kierunku wybrzeża. Po szczegóły odsyła jednak do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, który konkretnie odpowiada za te sprawy. Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Chojnicach Krzysztof Deruba mówi, że wjazdy i zjazdy z drogi wojewódzkiej zostały uzgodnione, ale brano pod uwagę głównie obsługę stacji paliw. Teraz realia się zmieniły i mogą pojawiać się trudności z ruchem pojazdów. – Oznakowanie w tym miejscu oraz poinformowanie kierowców, jak mają się poruszać, leży po stronie właściciela tego terenu – mówi kierownik RDW.
W planach przebudowa
Sprawę skomentował też właściciel zarówno stacji paliw, jak i terenu pod marketem. – W planach mamy przebudowę stacji paliw, czekamy na odpowiednie dokumenty. Pomysł jest taki, żeby stworzyć miejsce do przejazdu, którym auta mogłyby wyjeżdżać na ulicę Bytowską z pominięciem przejazdu koło dystrybutorów. Takie są założenia – mówi przedsiębiorca. Jak dodaje, można także pomyśleć o zmianie oznakowania we wspomnianym miejscu, na przykład ustawieniu zakazu skrętu w lewo przy wyjeździe z marketu.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 27 sierpnia 2020, nr 35/948.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Tytan 2qTytan 2q

0 0

Z tyłu za biedronka jest wyjazd tylko gazony są postawione jak by droga była prywatna . 21:19, 11.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

,kmnjbhb,kmnjbhb

1 0

o czas Chojnic się obudziło 23:10, 02.10.2020


REKLAMA
0%