Zamknij

Nowe obostrzenia, w tym dla seniorów i dzieci

10:43, 23.10.2020 | P.G
Skomentuj
REKLAMA

W związku z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń, premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś nowe obostrzenia, które od soboty będą obowiązywały w całym kraju. Dotyczą m.in gastronomii i seniorów. W całym kraju od jutra obowiązuje też czerwona strefa.

 

Ograniczenia najbardziej dotkną najmłodszych i najstarszych. Uczniowie szkół podstawowych z klas od IV do VIII będą uczyli się zdalnie. Lekcje stacjonarne prowadzone będą dla dzieci nauczania wczesnoszkolnego. Nie zmieniły się również zasady dotyczące przedszkoli i żłobków – maluchy będą mogły normalnie uczęszczać do tych placówek. Szkoły ponadpodstawowe i wyższe też w dalszym ciągu pracować będą zdalnie. Wśród zakazów pojawił się także ten dotyczący dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Wyjście na ulice w godz. 9.00 – 16.00 będzie możliwe tylko pod opieką dorosłych.

Wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności. Wydarzenia kulturalne natomiast do 25 proc. udziału publiczności. Zawieszona pozostaje też działalność basenów, aquaparków i siłowni. W placówkach handlowych do 100 mkw  możliwa będzie obecność 5 osób na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 mkw - jedna osoba na 15 mkw. 

Według informacji przekazanych przez premiera, w domu mają zostać również seniorzy. Osoby powyżej 70 r.ż. mogą się przemieszczać jedynie w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych i sprawowania kultu religijnego.

Zamknięte zostały także lokale gastronomiczne. W kawiarniach, restauracjach i pubach nie będzie można już zamawiać na miejscu. Możliwe będzie tylko składanie zamówień na wynos.

AKTUALIZACJA:

Ograniczenia wprowadzono też w sferze życia społecznego. Imprezy, spotkania i zgromadzenia publiczne można organizować do pięciu osób spoza gospodarstwa domowego. Zawieszona zostaje również działalność sanatoriów. Możliwe jednak będzie dokończenie trwających turnusów.

Obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty 24 października.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz