Zamknij

O Dolinie Śmierci na chojnickim rynku

10.03, 07.09.2021 P.G
Skomentuj
REKLAMA

Na Starym Rynku w Chojnicach oglądać można wystawę fotograficzną "Archeologia Doliny Śmierci." Ekspozycja przedstawia prace Daniela Frymarka, który z aparatem towarzyszył doktorowi Dawidowi Kobiałce podczas prac archeologicznych w Dolinie Śmierci. 

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. oficjele z ratusza. Kilka słów na temat fotografii powiedział też autor zdjęć Daniel Frymark. Burmistrz Arseniusz Finster zapewnił, że prace w Dolinie Śmierci będą kontynuowane. - To jest nasze zadanie i ja deklaruję panu doktorowi oraz osobom, które angażują się w archeologię, że prace będziemy tam prowadzić do końca. Aż do momentu, kiedy uda nam się udokumentować te zdarzenia, które miały tam miejsce – mówił.
W wyniku badań odbywających się w Dolinie Śmierci pozyskano tonę spalonych szczątków ludzkich. Znaleziono także ponad 4 tys. artefaktów. Wiele z nich to rzeczy osobiste osób, które zginęły w tym miejscu. To: obrączki, sygnety, pierścionki, fragmenty różańców, medaliki z wyobrażeniem Matki Boskiej, elementy obuwia, monety, okulary i ich fragmenty czy też różnego rodzaju wojskowe i cywilne guziki.  - W trakcie badań zabezpieczono także drewno oraz spalone jego elementy w postaci węgli, które Niemcy użyli do budowy stosu ciałopalnego – na nim palono zwłoki ofiar, co było formą tuszowania śladów zbrodni. Skala i rozmiar odkryć dokonanych w ciągu dwóch ostatnich lat w Dolinie Śmierci oraz multidyscypliarny charakter badań, w które zaangażowanych jest kilkunastu naukowców ma docelowo pozwolić na identyfikację kolejnych ofiar zamordowanych na północnych obrzeżach Chojnic - wyjaśnia nam Chojnickie Centrum Kultury.

(P.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%