Zamknij

Stypendia dla artystów przyznane

08:00, 22.06.2020 | rw
Skomentuj
REKLAMA

W ratuszu rozdzielono część puli środków przeznaczonych na wsparcie osób zajmujących się twórczością oraz opieką nad zabytkami. Najwięcej, bo po 6 tys. zł, dostali Jacek Klajna i Filip Wałdoch.

Urzędnicy nie zrezygnowali z naboru wniosków o stypendia w czasie epidemii. – Mimo koronawirusa nie chcemy hamować rozwoju w tej dziedzinie i wspieramy twórców – podkreśla burmistrz Arseniusz Finster. Z zaplanowanych w budżecie miejskim 120 tys. zł w pierwszym rozdaniu rozdysponowano 56 tys. zł.
Rysunki i zdjęcia
Na stypendium załapało się 20 osób. Najwięcej, bo po 6 tys. zł, otrzymali dwaj panowie. Jacek Klajna chce wydać autorski album z rysunkami przedstawiającymi między innymi architekturę i zabytki Chojnic. Niedawno można było wirtualnie oglądać jego prace na wystawie w Chojnickim Centrum Kultury (powstał o tym materiał filmowy). Z kolei Filip Wałdoch zamierza przygotować profesjonalną dokumentację fotogrametryczną w trakcie badań wykopaliskowych w Dolinie Śmierci (o badaniach napisaliśmy obszernie w „Czasie Chojnic”) oraz fotografie stanowisk archeologicznych w mieście.
Po 4 tys. zł trafiło do czterech osób. Weronika Jaroszewicz będzie doskonalić grę na fortepianie, Wojciech Chylewski chce przygotować piątą edycję Dnia Tańca Ludowego w Chojnicach, a Weronika Kowalska zamierza udoskonalać warsztat wokalny i zorganizować koncert poezji śpiewanej online w ChCK. Natomiast Aleksander Knitter planuje tworzyć reportaże fotograficzne, startować w konkursach oraz zrealizować projekty połączone z wystawami: „Pan Zbyszek”, „100 lat na Pomorzu” i „Życie WTZ”.
Zdolni tancerze
Pozostali stypendyści otrzymali po 2 tys. zł. Piotr Rutkowski zamierza stworzyć autorski monodram teatralny, Maciej Jarczyński chce zrobić kilkuminutowy audiowizualny dokument proekologiczny, będący połączeniem filmu i eksperymentalnej muzyki, Julia Kurszewska będzie pracować nad autorskim materiałem muzycznym, a Martyna Lemańczyk – nad projektem fotograficzno-literackim na piątą rocznicę śmierci Güntera Grassa.
Na rozwój umiejętności tanecznych i udział w konkursach stypendia otrzymali: Nicola Szreder, Amelia Pawlak, Oliwa Pecyna, Szymon Starczewski, Olivia Kwapisz, Dominik Czapiewski, Marta Szyszka, Amelia Rybacka, Natalia Mosek i Kinga Kitowska.

Materiał archiwalny. Artykuł ukazał się w „Czasie Chojnic” 10 czerwca 2020, nr 24/937

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz