Zamknij

Zobacz, co powinieneś wziąć pod uwagę szukając studiów dla siebie!

15:46, 07.12.2021 | materiały partnera

Choć rok szkolny dopiero niedawno się rozpoczął, to najwyższy czas na zastanowienie się jaką ścieżkę w swoim życiu obrać. Jeżeli już w maju czeka Cię matura, z pewnością stoisz przed wieloma dylematami. Jakie miasto wybrać? Czy w ogóle zostać w Polsce? No i jaki kierunek spełni moje oczekiwania? To tylko niektóre z pytań, które bez wątpienia spędzają sen z powiek niejednemu z Was. Nic w tym dziwnego, w końcu zadecyduje to o Waszej przyszłości. To niezwykle ważne, aby przemyśleć swój wybór pod każdym kątem, który może wywrzeć duży wpływ na dalsze życie. Oprócz tego, że na pewno duża część z Was ma z tyłu głowy myśl, aby ukończone studia dały możliwość wysokich zarobków, warto skupić się także na innych aspektach. W końcu jaki jest sens w tym, aby męczyć się w miejscu, w którym tak naprawdę nie chcemy być. Co więcej, studia to nie tylko podręczniki akademickie i nieustanna nauka, to także nowe znajomości, rozwój osobisty czy nabywanie przydatnych umiejętności. Okres ten może być rewelacyjnym czasem, jednak aby tak się stało należy wybrać odpowiedni kierunek i uczelnię. Nad czym więc warto się zastanowić?

Indywidualne upodobania i cele

Punktem wyjścia, do ustalenia na jaki kierunek studiów się zdecydować, jest zidentyfikowanie własnych zainteresowań. To właśnie one będą rewelacyjnym drogowskazem, który jednoznacznie wskaże jakie obszary leżą w kręgu Waszych upodobań. Tematyka poruszana podczas zajęć będzie wtedy rzeczywiście ciekawa i angażująca, a podręczniki akademickie nie będą smutną koniecznością. Z uwagi na to, decydowanie się na kierunek uznawany za przyszłościowy i dający satysfakcjonujące zarobki nie jest dobrym pomysłem jeśli nie należy do dziedziny, która żywo Was interesuje. To ważne, ponieważ nie tylko podczas studiów będziesz musiał się męczyć, a przez całe swoje życie. W dzisiejszych czasach jest naprawdę szeroki wybór kierunków, które mogą połączyć wszystko to, na czym Wam zależy, więc nie warto decydować się drogę, którą wybierają wszyscy.

Poznaj środowisko uczelni od wewnątrz

Kierunek wybranych studiów to podstawa do tego, aby być spełnionym i mieć pewność, że jest się we właściwym miejscu. Jednak drugą, równie istotną kwestią jest decyzja o konkretnej uczelni, na której będzie on prowadzony. Po pierwsze, zależy od niej poziom kształcenia i rozwoju. Z tego powodu, pozyskanie informacji o tym w jaki sposób funkcjonuje, jaki ma profil i jakie możliwości oferuje jest niezbędne do tego, aby wybór był trafny. Po drugie, będziecie spędzać tam sporą część swojego czasu, więc lokalizacja uniwersytetu oraz ogólna kultura panująca w jej środowisku z pewnością nie pozostają bez znaczenia. Warto zatem skorzystać z możliwości uczestnictwa w dniach otwartych, które umożliwią zobaczenie jak uczelnia działa od wewnątrz. Macie wtedy szansę na rozmowę zarówno z wykładowcami, jak i studentami, którzy posiadają informacje z pierwszej ręki. W końcu nie liczą się tylko podręczniki akademickie i zakuwanie, ale również atmosfera i ludzie dookoła.

A może nie masz na siebie pomysłu?

Niekiedy bywa tak, że trudno jest określić co dokładnie nas interesuje lub gdzie widzimy się w przyszłości. W takiej sytuacji warto zgłosić się do osób, które mogą Wam pomóc. Oczywiście, na początku możecie zgłosić się do rodziców i przyjaciół, którzy na pewno służą dobrą radą. Jednak, czasem ich podpowiedzi mogą być ukierunkowane motywami, które nie będą dla Was korzystne, dlatego rewelacyjnym sposobem jest udanie się do profesjonalistów. W ramach funkcjonowania konkretnych uczelni często można natknąć się na Biura Karier. Jeżeli masz wątpliwości, bez wahania możesz umówić się do nich na wizytę i zweryfikować co rzeczywiście może sprawiać Ci przyjemność. Pracujące tam osoby na pewno przyczynią się do uporządkowania myśli, a w konsekwencji do określenia swoich celów. Natomiast, jeśli w dalszym ciągu nie bardzo wiesz co począć, możesz zrobić tak zwany gap-year. Jednak należy dokładnie zaplanować swoje działania w tym czasie, aby nie był rokiem straconym. Wykorzystaj go na poszukiwanie własnej ścieżki w życiu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%