Zamknij

Na czym polega czyszczenie w pralni chemicznej?

20:36, 14.12.2021 | materiały partnera

Na mapie usługowej Polski wciąż przybywa miejsc, które oferują pranie chemiczne. Obecnie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie tego typu punktami. Zwolennicy korzystania z takiego rozwiązania doceniają je przede wszystkim za wygodę, lecz także z uwagi na przystępne ceny. Rosnąca popularność profesjonalnych usług pralniczych sprawia, że w branży tej tkwi obecnie olbrzymi potencjał. Rynek pralniczy sukcesywnie się rozwija, co skłania coraz większą liczbę przedsiębiorców do myślenia o założeniu własnej firmy zajmującej się czyszczeniem chemicznym.

Na czym polega pranie chemiczne?

Czyszczenie chemiczne jest alternatywą do tradycyjnego prania wodnego. W tej metodzie pranie robi się z wykorzystaniem specjalnych rozpuszczalników – substancji chemicznych, pod wpływem których brud rozpuszcza się, a plamy są skutecznie usuwane z materiału. W trakcie czyszczenia chemicznego nie używa się wody, w związku z czym podstawowe wyposażenie pralni stanowią wyspecjalizowane automaty. Profesjonalne agregaty chemiczne to duże, zaawansowane technologicznie urządzenia, w których dochodzi do reakcji chemicznej poprzez wielokrotne poddanie brudnej odzieży działaniu rozpuszczalników. W większości współczesnych pralni chemicznych odchodzi się od stosowania toksycznych środków na rzecz nieszkodliwych substancji piorących. Do funkcjonowania tego biznesu niezbędne są oczywiście również inne maszyny. Na park maszynowy nowoczesnej pralni chemicznej składają się m.in. stoły lub kabiny detaszerskie, stoły prasowalnicze, manekiny do prasowania oraz wytwornice pary. W prowadzeniu biznesu pomagają również takie sprzęty jak automatyczne składarki do odzieży, transportery wieszakowe, wózki do prania czy zgrzewarki do pakowania ubrań.

Jak działa pralnia chemiczna?

Proces prania chemicznego odbywa się w obiegu zamkniętym, bez kontaktu z wodą. Czyszczenie polega na umieszczeniu wsadu w bębnie agregatu, a następnie zalaniu go odpowiednią ilością rozpuszczalnika. Zanim tekstylia zostaną włożone do maszyny, personel przeprowadza wstępne odplamianie. Gdy bielizna zostanie umieszczona w agregatorze, pracownik ustawia program prania i uruchamia urządzenie. Rozpuszczalnik organiczny dokładnie usuwa z materiału wszelkie plamy i zabrudzenia. Zużyty rozpuszczalnik wykorzystywany jest ponownie po tzw. destylacji. Pozostały odpad podestylacyjny trafia do osobnego zbiornika, skąd jest usuwany i przekazywany firmie zajmującej się utylizacją.

Jakie zalety ma czyszczenie chemiczne?

Czyszczenie chemiczne jest stosowane przede wszystkim do odzieży nienadającej się do prania wodnego. Kontaktu z wodą należy unikać przede wszystkim w przypadku wyrobów skóropodobnych, wełnianych oraz puchowych. Proces czyszczenia chemicznego odbywa się bez użycia wody, czyli inaczej niż w tradycyjnej pralni wodnej, w której podstawę wyposażenia stanowią tzw. pralnico-wirówki (jeśli interesuje cię zasada działania pralek przemysłowych, zajrzyj na stronę: www.kannegiesser.pl/maszyny/pralnicowirowki/). Pranie na sucho można przeprowadzić również do odzieży, którą można czyścić w tradycyjny sposób. Czyszczenie chemiczne jest w wielu przypadkach skuteczniejsze niż pranie w wodzie (np. jeżeli tkanina zostanie zaplamiona czerwonym winem). Korzystanie z pralni chemicznej pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oddając zabrudzoną odzież w ręce doświadczonych fachowców możemy być pewni, że po plamach nie zostanie nawet ślad, a samo czyszczenie odbędzie się w sposób bezpieczny dla delikatnych tkanin. Z usług pralni korzystają nie tylko osoby prywatne, lecz także wielu klientów instytucjonalnych. W pralni chemicznej można prać nie tylko odzież, lecz także inne domowe tekstylia: dywany, zasłony, kotary, pokrowce itd. Czyszczenie chemiczne można wreszcie polecić osom dbającym o domowy budżet. Zamiast wyrzucać zabrudzone ubrania, lepiej oddać je do godnej zaufania pralni. Dzięki praniu chemicznemu nasza garderoba będzie wyglądała nieskazitelnie i posłuży nam znacznie dłużej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%