W codziennym życiu często spotykamy się ze słowem "kalorie". Odwracając opakowania ulubionych produktów możemy w przygotowanej tabeli zerknąć na odpowiednią sekcję i zapoznać się z informacjami dotyczącymi kalorii. Kolejne informacje na temat kalorii napotykamy na billboardach, szczególnie tych przy stoiskach ze zdrową żywnością, ale nierzadko też w fast-foodach, telewizji czy internecie. Ale czym w ogóle są kalorie? Podstawową wiedzę o nich każdy z nas wyniósł już z lekcji biologii w szkole podstawowej. Kaloria historycznie była określana jako jednostka ciepła, jednak w miarę upływu czasu stała się ona powszechnie znaną jednostką energii. Wiemy, że produkty, które spożywamy dostarczają nam określone ilości kalorii, czyli energii, którą potem jesteśmy w stanie zużyć podczas codziennych aktywności.
Wiemy już, że każdy produkt ma swoją określoną liczbę kalorii na 100g. Wiemy też, obserwując chociażby telewizję czy internet, że są grupy produktów o skrajnie dużej lub skrajnie małej liczbie kalorii, dlatego też jedne z nich rekomendowane są np. dla osób, którym zależy na zrzuceniu wagi. Każdy człowiek posiada tak zwane zapotrzebowanie kaloryczne, które powinien wypełnić w ciągu dnia tak, aby wszystkie jego czynności życiowe mogły działać nieprzerwanie. Zapotrzebowaniem kalorycznym nazywamy więc ilość kalorii, czyli ilość energii jaką powinien przyswoić dany człowiek w ciągu dnia, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Zapotrzebowanie na konkretną ilość energii zależy od wielu czynników - podstawowe z nich to oczywiście: płeć, wiek, wzrost i waga. Oprócz tych fizycznych uwarunkowań pod uwagę bierzemy również: codzienną aktywność fizyczną, rodzaj wykonywanej pracy czy występujące choroby.
W internecie istnieje ogólnodostępny kalkulator kalorii, który pozwala określić jakie zapotrzebowanie kaloryczne posiada dana jednostka. W wyświetlanym formularzu należy wypełnić podstawowe dane, a kalkulator wskaże nam proponowaną ilość kalorii potrzebnych do spożycia w ciągu dnia. Jeśli jednak chcemy posłużyć się samodzielnymi wyliczeniami to mamy do dyspozycji wzór pozwalający określić zapotrzebowanie kaloryczne dla obydwu płci.
Wzór dla mężczyzn: [A] = 66,5 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)
Wzór dla kobiet: [A] = 655 + (9,6 x WAGA) + (1,85 x WZROST) – (4,7 x WIEK)
Po co obliczamy zapotrzebowanie kaloryczne? Powodów może być co najmniej kilka. Podstawowym czynnikiem jest chęć posiadania wiedzy na temat naszego organizmu. Warto wiedzieć jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne i w miarę możliwości wypełniać nasz jadłospis posiłkami, które zapewniają dostarczenie wszystkich składników odżywczych i mikroelementów potrzebnych do funkcjonowania organizmu. Kolejne dwa powody wiążą się bezpośrednio z chęcią poprawy zdrowia oraz kondycji czy wyglądu sylwetki - dzięki obliczeniu podstawowego zapotrzebowania możemy łatwo wyliczyć ile kalorii potrzebujemy dostarczać, aby chudnąć lub tyć - dzięki czemu te dwa procesy mogą przebiegać zdecydowanie sprawniej i pod większą kontrolą wykonującego.
W momencie, gdy poznamy już nasze zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia warto wprowadzić w życie proces dostarczania odpowiedniej liczby kalorii, co pozwoli na osiąganie spektakularnych efektów, o których zawsze marzyliśmy. Z pomocą może przyjść każdemu bardzo popularna w ostatnich latach dieta pudełkowa. Taka forma diety jest idealna dla ludzi XXI wieku, często zabieganych, zapracowanych i nie posiadających czasu na proces gotowania. Catering dietetyczny, jaki zapewnia np. Pogotowie Dietetyczne bierze pod uwagę potrzeby konkretnej osoby i przygotowuje dietę skrojoną pod personalne wymagania. Dzięki temu mamy pewność, że przygotowane posiłki dostarczą nam wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy, a dodatkowo dzięki precyzyjnie obliczonemu wskaźnikowi zapotrzebowania kalorycznego dostarczą one odpowiednią ilość kalorii, po to aby efektywnie osiągać cele związane ze zmianą sylwetki, poprawą zdrowia i kondycji. Warto już dziś wdrożyć zmiany do swojego życia rozpoczynając od skupienia się na diecie bo jak wiadomo, jesteśmy tym co jemy.