Zamknij

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

12.25, 28.07.2022 artykuł sponsorowany

Wyjście na rolki to świetna zabawa oraz okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aktywność przynosi wiele korzyści – pozwala poprawić koordynację ruchową, poczucie równowagi, wzmocnić mięśnie oraz polepszyć kondycję. Stwarza idealne warunki do oderwania się od ekranu komputera czy smartfona i spotkania się z rówieśnikami. Dlatego właśnie to idealny sport dla dzieci. Sprawdź, jak nauczyć swoją pociechę jazdy na rolkach.

Idealny wiek do rozpoczęcia nauki

Jazdy na rolkach mogą uczyć się dzieci już od czwartego roku życia,  a czasami już trzylatki dają sobie radę. Wszystko zależy od predyspozycji małego człowieka, a konkretnie siły i wytrzymałości jego nóg. Najmłodsi chętnie naśladują osoby ze swojego otoczenia – świetnie, jeśli rodzic lub rówieśnicy są zainteresowani tym sportem. Jazda na rolkach wymaga rozwiniętej koordynacji ruchowej. Początkowo problemem może być także utrzymanie równowagi. Świetną alternatywą na początek nauki są wrotki, które zapewniają większą stabilność i zapobiegają wyginaniu kolan lub kostek do środka. Gdy pociecha opanuje podstawowe umiejętności, warto przerzucić się na rolki.

Jakie rolki wybrać?

Najlepszym wyborem będą modele z opcją regulowania rozmiaru (znajdziesz je tutaj: https://roooolki.com/pol_m_Rolki_Rolki-dla-dzieci-395.html), dzięki czemu będą rosły razem z dzieckiem. Zwróć uwagę na dobranie buta – powinien on odpowiednio podtrzymywać staw skokowy, dzięki czemu zapobiegnie koślawieniu nóg. Warto wybrać modele z kauczukowymi kółkami o niezbyt dużej średnicy (68-80 mm będą idealnym wyborem, ponieważ nie pozwolą rozwijać dużych prędkości podczas jazdy). Pamiętaj również o zapewnieniu bezpieczeństwa swojemu dziecko. Podstawą jest dobrze dopasowany kask, a także ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

Nauka jazdy na rolkach

Pierwsze próby jazdy warto wykonać w domu. Na początku należy poćwiczyć przyjmowanie odpowiedniej postawy: kolana powinny być lekko ugięte, a tułów lekko pochylony do przodu. Po opanowaniu umiejętności utrzymywania równowagi, Twoje dziecko może podjąć pierwsze próby odpychania się najpierw jedną nogą, dostawienia drugiej oraz przejechania niewielkiej odległości na dwóch. Przy ćwiczeniu na dworze, warto wybrać park, gdzie powierzchnia alejek jest asfaltowa lub betonowa. Łatwiej wtedy utrzymywać równowagę i praktykować odpychanie. Pierwszym wyzwaniem będzie jazda prosto. Później można popróbować skręcania. U niektórych dzieci umiejętności mogą przyjść bardzo szybko, a inne będą potrzebowały więcej czasu. Ważne, by zachęcać je do prób, nawet mimo niepowodzeń. Gdy dziecko opanuje już jazdę, możesz kupić swoje własne rolki (https://roooolki.com/pol_m_Rolki-344.html) i wspólnie wybierać się na przejażdżki.

Jazda na rolkach to aktywność praktycznie dla każdego, a im wcześniej rozpoczęta nauka tego sportu tym łatwiej opanować niezbędne umiejętności. Zachęć swoje dziecko to podjęcia aktywności. Postaw na rolki od najlepszych producentów, a także kask i ochraniacze. Po kilku próbach pociecha będzie gotowa, by śmigać razem z Tobą lub rówieśnikami. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%