Zamknij

Dorabianie za granicą – nadal popularne

12:42, 28.07.2022 | artykuł sponsorowany

Polacy nadal chętnie opuszczają swój kraj w celach zarobkowych. Najczęściej udajemy się w kierunku krajów zachodnich, gdzie przyciągają nas oczywiście znacznie większe pensje, lepsze warunki socjalne czy też ogólny klimat miejsca. Często po krótkim czasie pobytu w ramach pracy dorywczej, emigranci dochodzą do wniosku, że chcą w danym miejscu pozostać lub ruszają dalej w celu poszukiwania jeszcze lepszych warunków życiowych. Bez wątpienia emigracja polska jest nadal na dużą skalę.

Wyjazd bez znajomości języka – czy warto?

            Nadal wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicą bez znajomości języka obcego kraju, do którego się udają. Oczywiście wokół tematu konieczności znajomości języka obcego narosło wiele mitów i warto wspomnieć, że rzeczywiście da się bez trudu również dzisiaj znaleźć proste prace, w których język obcy nie będzie od nas wymagany. Podobnie jeżeli chodzi chociażby o prace w polskich zespołach, wynajmujących pracowników chociażby sezonowych. Często bowiem bez znajomości języków do takiego właśnie zespołu trafimy i będzie nad nami czuwać polski manager.

Jakie osoby najczęściej wyjeżdżają?

            Najczęściej wyjeżdżają osoby z niskimi kwalifikacjami, ale nie brakuje szczególnie w ostatnich latach również chętnych osób z branż specjalistycznych, wysoko wykwalifikowanych, z doskonałą znajomością często kilku języków obcych. Profil polskiego emigranta zmienił się bardzo, czego dowodem jest właśnie ten fakt. Choć oczywiście nadal największą grupę stanowią osoby o niższych kwalifikacjach.

Zakwaterowanie na miejscu – samemu czy przez agencję?

            Zakwaterowanie jest tematem niezwykle stresującym dla osób jadących za granicę. Samodzielne jego szukanie bywa utrudnione z różnych przyczyn, najczęściej formalnych czy też językowych. Bywa również, że właściciele mieszkań nie są chętni wynajmować mieszkania pracownikowi sezonowemu z Polski. Dlatego właśnie w przypadku pracy dorywczej, wyjazdów sporadycznych należy rozważyć możliwość zakwaterowania przez biuro pośrednictwa pracy. Szukasz pracy za granicą? Sprawdź aktualne oferty pracy w serwisie https://www.globelus.pl/oferty-pracy/norwegia

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%