Zamknij

Start kariery! Dlaczego warto zdecydować się na studia inżynierskie?

15:38, 01.08.2022 | materiał partnera

Koniec szkoły średniej i początek studiów to ważny etap w życiu każdego młodego człowieka. Świeżo upieczeni maturzyści stają przed niełatwym wyborem uczelni i specjalności, która nie tylko będzie odpowiadać indywidualnym uzdolnieniom i zainteresowaniom, ale też zapewni wysokopłatne stanowisko w przyszłości. Kandydaci na studia pierwszego stopnia muszą zdecydować, czy będą to studia licencjackie, czy może inżynierskie. Zobacz nasz poradnik, który być może ułatwi Ci decyzję i pomoże dokonać właściwego wyboru.

Czym różnią się studia licencjackie od inżynierskich?

Zarówno studia licencjackie, jak i inżynierskie są studiami I stopnia, czyli takimi, które można podjąć od razu po zdaniu matury. Studia licencjackie trwają 3 lata, podczas gdy inżynierskie 3,5 roku lub 4 lata. Studia licencjackie obejmują głównie kierunki z zakresu nauk społeczno-humanistycznych, przyrodniczych czy ekonomicznych. Z kolei studia inżynierskie dotyczą nauk inżynieryjno-technicznych i najczęściej są prowadzone przez uczelnie o profilu technicznym (np. Politechnikę Krakowską). Po ukończeniu studiów licencjackich otrzymuje się tytuł licencjata, a po inżynierskich – inżyniera.

Poznaj zalety studiów inżynierskich!

Studia inżynierskie przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie. Zawód inżyniera uzyskiwany na studiach wyższych cieszy się społecznym uznaniem, renomą i prestiżem. Nie jest żadną tajemnicą, że absolwenci studiów technicznych są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku. Tytuł inżyniera otwiera wiele drzwi i bardzo często jest podawany w ofertach. Ukończenie studiów inżynierskich pozwala ubiegać się o pracę związaną z przemysłem, pracę polegającą na wykonywaniu zadań konstrukcyjnych czy pracę w ośrodkach badawczych. W zależności od naszych planów i perspektyw rozwoju możemy zdecydować się na naukę w trybie stacjonarnym, z zajęciami odbywającymi się od poniedziałku do piątku, lub niestacjonarnym, gdzie wiedzę przyswaja się w trybie weekendowym, co 2 – 3 tygodnie.

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów inżynierskich

Mnogość kierunków inżynierskich na polskich uczelniach sprawia, że każdy może obrać ścieżkę kształcenia zgodnie ze swoimi marzeniami lub celami. Jest jednak pewna grupa kierunków, po których można liczyć na wyjątkowo atrakcyjną pracę i solidną pensję. Do najbardziej perspektywicznych i opłacalnych studiów inżynierskich należą:

  • informatyka – studiowanie informatyki to doskonały wybór jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z branżą IT; jeśli interesują Cię komputery, aplikacje internetowe, tworzenie stron WWW i programowanie warto też pomyśleć o studiach w zakresie informatyki w inżynierii komputerowej bądź informatyki stosowanej (https://rekrutacja.pk.edu.pl/project/informatyka-stosowana/),
  • budownictwo – studia na wydziale budownictwa to świetna perspektywa na znalezienie satysfakcjonującej ścieżki kariery w branży budowlanej,
  • automatyka i robotyka – to studia wielodziedzinowe, których program koncentruje się wokół automatyki, elektroniki i elektrotechniki,

kierunki związane z ekologią, np. inżynieria środowiska albo inżynieria czystego powietrza (https://rekrutacja.pk.edu.pl/project/inzynieria-czystego-powietrza/) – ciekawe, interdyscyplinarne studia kształcące specjalistów posiadających wiedzę i kompetencje kluczowe do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych dotyczących obiektów inżynierskich służących kształtowaniu i ochronie środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.

Coraz popularniejszymi kierunkami inżynierskimi są też biotechnologia oraz inżynieria materiałowa. Osoby po takich studiach są obecnie najpilniej poszukiwane na rynku pracy. W praktyce oznacza to nic innego niż fakt, że przedstawiciele wymienionych wyżej profesji mogą liczyć na niemal pewne zatrudnienie w zarówno w kraju, jak i za granicą. Czy z tego wynika, że opłaca się iść na studia inżynierskie? Odpowiedź na tak zadane pytanie może być tylko jedna: zdecydowanie tak!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%