Zamknij

Jak wysłać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

13.32, 09.08.2022 artykuł sponsorowany

Wypowiedzenie umowy OC jest dokumentem, które pozwala na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego przy jednoczesnym uniknięciu zdublowania polis. Aby jednak taki dokument był skuteczny, musi zawierać nie tylko odpowiednie informacje, ale i być złożony w odpowiednim terminie. Dowiedz się, jak wysłać wypowiedzenie umowy OC.

Wielu kierowców decyduje się na zmianę ubezpieczyciela od nowego okresu rozliczeniowego, co jest związane głównie z kwestią finansów. Zwykle okazuje się, że inne towarzystwo ubezpieczeniowe ma znacznie lepszą ofertę – nawet kilkaset złotych tańszą. Aby jednak formalności stało się zadość, koniecznością jest złożenie wypowiedzenia umowy OC.

Wypowiedzenie umowy OC – wzór dokumentu

Wypowiedzenie umowy OC musi mieć formę pisemną. Ważne jest, aby w dokumencie znalazły się takie informacje jak:

dane osobowe i adresowe ubezpieczającego,

dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka),

numer polisy OC,

dane towarzystwa ubezpieczeniowego,

podstawa prawna.

Całość należy podpisać własnoręcznie i odesłać.

Jak dostarczyć wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie OC należy dostarczyć do towarzystw ubezpieczeniowego na jeden z kilku sposobów. Warto wcześniej upewnić się, że dany ubezpieczyciel dopuszcza wszystkie opisane poniżej metody. Każdy może działać w oparciu o własne zasady wewnętrzne.

Pośrednictwo Poczty Polskiej

Wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej jest jedną z najczęściej wybieranych opcji. Na korzyść tej formy przemawia przede wszystkim fakt, że w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego, a nie data doręczenia.

Można więc powiedzieć, że to opcja dla „zapominalskich”, którzy ze złożeniem wypowiedzenia umowy OC czekają na ostatnią chwilę.

Pośrednictwo firm kurierskich

Wysyłka za pośrednictwem innych operatorów niż Poczta Polska jest możliwe. Jednak w tym przypadku należy zadbać o dotrzymanie terminu. Dla ubezpieczyciela będzie liczyła się wyłącznie data dostarczenia dokumentu. Warto więc zaplanować wysyłkę z odpowiednim wyprzedzeniem – tak, aby trafiła na minimum 1 dzień przed wygaśnięciem umowy.

Wysyłka na adres email

Niektóre firmy ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość dostarczenia zeskanowanego wypowiedzenia umowy OC za pośrednictwem adresu mailowego.

Należy jednak mieć pewność, że wybrany mail jest prawidłowy – wskazany do tego typu korespondencji. W przeciwnym razie towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać wypowiedzenie za nieskuteczne.

Strefa klienta na stronie www

Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na złożenie wypowiedzenia umowy OC online – z poziomu strefy klienta dostępnej po zalogowaniu na stronę internetową. Jest to opcja najbardziej wygodna, która cieszy się popularnością wśród ubezpieczających.

Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc.

Wypowiadasz OC? Zachowaj ciągłość ubezpieczeniową

Pamiętaj! Aby nie ponosić finansowych konsekwencji za wypowiedzenie umowy OC i przerwanie ochrony ubezpieczeniowej, musisz wykupić kolejną polisę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to najtańsze ubezpieczenie. Takie znajdziesz w serwisie pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Wystarczy wypełnić formularz, aby porównać ceny zaproponowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%