Zamknij

Ogrzewanie pompą ciepła tańsze nawet o 30 procent

10.27, 10.08.2022 artykuł sponsorowany

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się właśnie pompy ciepła. Korzystanie z tej metody ogrzewania własnego domu jest nie tylko bardzo ekologiczne ze względu na korzystanie z odnawialnych źródeł energii ale również dużymi oszczędnościami finansowymi przeznaczonymi na ogrzewanie.

 

Pompa ciepła ogrzewanie domu

Obecnie odnotowywane są coraz to większe rekordy zakupu pomp ciepła. Dzięki chęci zmian sposobu ogrzewania oraz sporej ilości zakupu pomp ciepła Polska jest na pierwszym miejscu w Europie jako kraj z najszybciej rozwijającym się rynkiem tego typu odnawialnych źródeł energii. Szacuje się, że w najbliższych latach udział pomp ciepła wśród zakupionych odnawialnych źródeł ogrzewania może jeszcze bardziej wzrosnąć, co dodatkowo pomaga zadbać o jakość powietrza w Polsce dzięki zielonej energii. O pompach ciepła rozmawiali dziennikarze serwisu gramwzielone.pl z prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (w skrócie PORT PC) panem Pawłem Lachmanem. Z rozmowy tej wynikają bardzo pozytywne informacje dla przedstawicieli branży związanej właśnie z pompami ciepła. Obecnie branża ta ma się bardzo dobrze lecz w najbliższych latach może być jeszcze lepiej.

 

Paweł Lachman uważa, że tendencja wzrostowa sprzedaży pomp ciepła w Polsce odnotowywany jest już od 11 lat. Dużą rolę w popularyzacje tego odnawialnego źródła energii jest program Czyste Powietrze. Program ten ma na celu dofinansować zakup ekologicznych źródeł ciepła. Następnym bodźcem zachęcającym do korzystania z pomp ciepła jest kolejny program Moje Ciepło. Celem tego programu jest nie tylko popularyzacja pomp ciepła lecz przede wszystkim zachęta do poprawy standardu energetycznego domu mieszkalnego.

 

Pompa ciepła – ogrzewanie tańsze od popularnego gazu

 

Podczas rozmowy Lachman potwierdza, że inwestycja w pompę ciepła jest jak najbardziej opłacalna. Jego zdaniem to właśnie to urządzenie pozwala na zaoszczędzenie znacznych kwot na ogrzewaniu w porównaniu do ogrzewania gazowego. W rozmowie prezes PORT PC wskazał dwie główne przyczyny, które wpływają na wzrost popularności pomp ciepła. Chodzi przede wszystkim o koszty oraz o świadomość społeczeństwa. Zgodnie ze słowami prezesa Lachmana obecne „bardzo korzystne ceny w kontekście kosztów ogrzewania w przypadku budynków istniejących, które przy taryfie G12w są na poziomie 20-30 proc. mniejsze niż w przypadku ogrzewania gazem. W nowych budynkach jest to znacznie więcej. W dodatku pompy ciepła stały się technologią akceptowalną, zrozumiałą, do której zaufanie wzrosło.”

 

W chwili obecnej pompy ciepła stanowią około 20 procent sprzedawanych urządzeń grzewczych w całej Polsce. Zdaniem Pawła Lachmana w ciągu tylko kilku lat możliwe jest osiągniecie nawet poziomu 50 procent. Wpływ na taką tendencję wzrostową ma również coraz większa dostępność instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z danymi przekazanymi przez prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wiemy, że około 16 procent posiadaczy instalacji fotowoltaicznej myślało również o inwestycji w pompę ciepła.

 

Biorąc pod uwagę niedawne zmiany w systemie rozliczania prosumentów na system net-biling, zakup pomp ciepła przez właśnie tych użytkowników może zostać opóźniony. Zmiana systemu rozliczenia uniemożliwia obecnie dokładne obliczenia oszacowania kosztów eksploatacji pomp ciepła. Jednak ta zmiana może tylko chwilowo odłożyć w czasie zakup pomp ciepła przez użytkowników mikro instalacji fotowoltaicznej. 

 

 

Więcej informacji znajdziesz na https://www.oszomega.pl/

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%