Zamknij

Czy trzeba przerejestrować samochód po zakupie?

00.00, 17.08.2022 materiał partnera

Na to pytanie możemy odpowiedzieć jednym słowem. TAK, zgodnie z prawem samochód musi zostać przerejestrowany po zakupie. Zobaczmy jednak jak to wygląda w praktyce – czyli ile mamy na to czasu i jaka kara grozi nam jeśli tego nie zrobimy.

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu?

W chwili obecnej zgodnie z przepisami mamy 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Przed rokiem 2020 teoretycznie też istniał taki przepis. Jednak za niedopełnienie obowiązku nie groziły praktycznie żadne kary. Przez co wiele aut przez wiele lat było związanych ze swoimi poprzednimi właścicielami. Teraz wygląda to inaczej!

Jak kara za przerejestrowanie po terminie 30 dni?

Obecnie za niedotrzymanie terminu może nam grozić kara administracyjna w kwocie nawet 1 000 zł. Warto zatem wybrać się w ciągu miesiąca od zakupu do wydziału komunikacji i przerejestrować auto lub inny pojazd w ustawowym terminie.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do wydziału komunikacji?

Do przerejestrowania pojazdu będą potrzebne:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (znajdziesz go w urzędzie w wydziale komunikacji)
  • potwierdzenie własności pojazdu - umowa kupna sprzedaży samochodu / umowa darowizny pojazdu / faktura VAT / rachunek szczegółowy – dobrą wzór umowy pobierzesz tutaj
  • karta pojazdu (jeśli była wydana)
  • dowód rejestracyjny
  • aktualne badanie techniczne (w dowodzie rejestracyjnym lub na osobnej kartce)
  • potwierdzenie opłacenia OC
  • potwierdzenie wszystkich opłat
  • potwierdzenie opłaty podatku PCC lub podatku od darowizny, jeśli nas dotyczą

Co jeszcze należy zrobić po zakupie samochodu?

Aktualizacja danych u ubezpieczyciela

Jako kupujący musisz pamiętać o tym by zgłosić do ubezpieczyciela informację o aktualnych danych właściciela i numerach rejestracyjnych (jeśli uległy zmianie). W sytuacji jeśli cokolwiek, odpukać, się stanie będziemy już mieli cześć formalności i ewentualnych problemów za sobą.

Opłata podatku PCC-3

Pamiętaj, że po zakupie pojazdu musisz opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Masz na to 14 dni. Gdy kupowałeś nowy samochód lub też kupowałeś samochód używany od przedsiębiorcy i dowodem zakupu jest faktura VAT 23% wtedy jesteś zwolniony z opłaty podatku PCC-3. Zwolnienie z podatku stosowane jest również wtedy jeśli kwota podstawy opodatkowania nie przekracza 1 000 zł.

Sprzedać stary samochód

Jeśli jeszcze nie sprzedałeś starego samochodu wystaw darmowe ogłoszenie w serwisie Sprzedawacz.pl. W dniu pisania artykuł na stronie dostępnych jest kilkanaście tysięcy aktualnych ofert sprzedaży samochodów (https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/).

Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Sprzedawacz.pl

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%