Zamknij

Coraz więcej Polaków kupuje online! Co skłania ich do częstszych zakupów?

10.56, 26.08.2022 materiał partnera

W naszym kraju zakupy online robi 77% internautów, a liczba ta rośnie z roku na rok1. Tak duża popularność może być efektem tego, że w oczach Polaków zamawianie produktów w internecie jest wygodne i nieskomplikowane, a do tego daje większe możliwości wyboru, niż kupowanie w sklepach stacjonarnych1. A co skłania internautów do częstszego kupowania?

Kto robi zakupy w internecie?

Na zakupy przez internet nieco częściej decydują się panie, które stanowią 53% wszystkich kupujących1.

Największą popularnością zamawianie produktów i usług w sieci cieszy się wśród osób w wieku 35-49 lat – stanowią oni 34% wszystkich kupujących1. Rzadziej zakupy online robią osoby po 50. roku życia (28%), w wieku 25-34 lata (22%) i młodsze (16%)1.

Warto również dodać, że do najczęściej kupujących w internecie osób zaliczają się te z największych miast (32%), o wyższym wykształceniu (41%) oraz określające sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego jako średnią (56%) lub dobrą (38%)1.

Co skłania Polaków do częstych zakupów online?

Polaków do częstszych zakupów online skłaniają przede wszystkim kwestie finansowe2. Mowa tu zwłaszcza o niższych kosztach dostawy oraz atrakcyjniejszych cenach niż w tradycyjnych sklepach – wskazuje na nie ponad połowa badanych2. Zachętą dla e-konsumentów są także zniżki dla osób kupujących przez internet oraz kody rabatowe – są to kwestie istotne dla ponad 40% Polaków2.

Co jeszcze ma znaczenie dla kupujących online? Do częstszych zakupów w internecie skłaniają ich również:

szybsze dostawy (31%)2;

bardziej szczegółowe opisy towarów (22%)2;

większy wybór sposobów dostawy (21%)2;

szerszy asortyment dostępnych produktów (21%)2;

lepsze zdjęcia produktów (19%)2;

dłuższy termin na zwrot bez podania przyczyny (18%)2;

bezpieczniejsze formy płatności (18%)2.

Jakie metody płatności wybierają Polacy?

Duża popularność zakupów przez internet sprawia, że do dyspozycji Polaków są różne metody płatności online3. E-konsumenci wybierają przede wszystkim takie, które pozwalają im szybko finalizować transakcje i płacić mobilnie, coraz częściej odchodząc od przelewów tradycyjnych3. Efektem tego jest pojawianie się na rynku nowych metod płatności przez internet, takich jak wirtualny portfel Visa Mobile4. Czym jest to rozwiązanie?

Visa Mobile to usługa, która pozwala płacić online w sklepach internetowych bez konieczności wprowadzania 16-cyfrowego numeru oraz danych karty płatniczej. Co więcej, dzięki niej kupujący nie musi podawać jakichkolwiek haseł, przeklikiwać się przez wyskakujące w serwisie okna oraz wypełniać wielu pól formularza. Efekt? Wygodne, łatwe i szybkie zakupy online. Co więcej, każda transakcja realizowana za pomocą tego rozwiązania jest zabezpieczana przez Visa4.

Co zrobić, aby skorzystać z Visa Mobile? Należy uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej(czasami wymagana jest aktualizacja aplikacji albo inne czynności) albo ściągnąć oddzielną aplikację Visa Mobile (ze sklepu z aplikacjami dedykowanego konkretnemu systemowi operacyjnemu). Jest to bezpłatne i proste, podobnie jak konfiguracja usługi. To na jej etapie wprowadza się dane karty płatniczej (tylko raz!) oraz podaje numer telefonu czy adres e-mail4.Listę banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, można znaleźć na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html4.

Po skonfigurowaniu Visa Mobile, można już dokonywać płatności w internecie – wystarczy w sklepie online wybrać ikonę z tym rozwiązaniem, wpisać w wolne pole swój numer telefonu i zatwierdzić transakcję w aplikacji na smartfonie4. To wszystko!

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.

Bibliografia:

Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10

Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 82

Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 121

VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 7.06.2022

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%