Zamknij

Czy wygląd ma wpływ na pewność siebie?

11.15, 29.08.2022 artykuł sponsorowany

Wygląd z pewnością ma znaczenie w codziennym funkcjonowaniu społecznym. Poznając dopiero drugą osobę, nie znamy jej cech charakteru, wyznawanych wartości, czy poglądów na życie, wygląd zaś oceniamy od pierwszego wejrzenia. Na podstawie wyglądu często też przypisujemy innym dane cechy, które dopiero na dalszym etapie znajomości weryfikujemy z rzeczywistością. A jak rzecz ma się z własnym wyglądem? Czy to, jak wyglądamy wpływa na postrzeganie nas samych? Czy własny wygląd może podwyższać lub obniżać nam samoocenę?

Jak kształtuje nas wygląd?

Wygląd nieustannie zmienia się w ciągu całego życia. Choć jako dzieci nie jesteśmy świadomi tej zmienności, to już jako nastolatkowie zwracamy baczniejszą uwagę na swoje ciało i to, jak wyglądamy. Szacuje się, że dorastające dziewczynki dużo bardziej wyczulone są na zmiany związane z wyglądem własnego ciała, aniżeli chłopcy. Częściej też porównują się z rówieśniczkami. Dojrzewanie i związany z tym rozwój trzeciorzędowych cech płciowych (rozwój biustu, rozszerzanie się bioder i zmiana rozłożenia tłuszczu na ciele) u młodych dziewcząt wywołują niejednokrotnie pytania o to, czy zachodzące zmiany są prawidłowe. Odpowiedzialni rodzice, chcący uwolnić dziecko od niepotrzebnych wątpliwości, stawiają wówczas na merytoryczną rozmowę. Często prowadzą do lekarza, który spokojnie wyjaśni zachodzące w ciele zmiany. Dużo obaw u obu płci budzi zwykle rosnącą masa ciała, dlatego odpowiednia, zdrowa i zbilansowana dieta pudełkowa może pomóc w opanowaniu tych wątpliwości.

Z kolei zewnętrzna ekspresja — styl ubierania, fryzury, makijaż — może być wyrazem własnego ja lub znakiem przynależności do danej subkultury. Okres dojrzewania kończy się zwykle ukształtowaniem własnego wizerunku siebie.

Wygląd a pewność siebie

Nie da się ukryć, że to, jak wyglądamy i pojawiające się już we wczesnej młodości przekonania na temat naszego ciała, mają szalenie duży wpływ na postrzeganie samego siebie. To, co myślimy o ciele, wyglądzie, może być powodem zarówno gloryfikacji tego wyglądu, jak i wstydu, skutkującego obniżeniem pewności siebie. Jeżeli czujemy, że wyglądamy tak, jak chcielibyśmy i akceptujemy swoje ciało, przyjmujemy pewniejszą postawę wobec świata. Wysoka samoocena dotycząca wyglądu może przekładać się na pozostałe dziedziny życia. Niska pewność siebie zaś, która wynika z niezgodności tego, jak wyglądamy, a jak chcielibyśmy wyglądać, bywa źródłem unikania niektórych sytuacji. W szczególności unikać możemy tych sytuacji społecznych, które wiążą się z publiczną oceną nas. Prowadzić to może do niepełnego czerpania z życia.

Modyfikacja wyglądu — czy jest możliwa?

Na niektóre cechy wyglądu możemy mieć wpływ, na inne nie. Na jeszcze inne możemy wpływać do pewnego stopnia. Przykładowo, nie mamy wpływu na to, jakie są nasze rysy twarzy — te dziedziczymy po biologicznych rodzicach. Możemy konturować twarz makijażem, jednak całkowita zmiana rysów twarzy nie jest w praktyce możliwa bez operacji plastycznej. Podobnie nie odpowiadamy też za kolor oczu. Jednak tutaj metamorfoza wydaje się dziecinnie prosta — kolorowe soczewki kontaktowe dają na tym polu niemal nieograniczone możliwości. Z kolei wzrost jest cechą, która możemy modyfikować przez np. przez noszenie obcasów lub butów na koturnie. Z wiadomych względów jednak modyfikacja ta nie jest nieograniczona. Podobnie dzieje się w przypadku zmian w wyglądzie spowodowanych starzeniem się. Nie zatrzymamy tego procesu. Jednak dieta na młody wygląd, będąca kopalnią przeciwutleniaczy, witamin z grupy B czy kwasów wielonienasyconych może pomóc w zminimalizowaniu oznak starzenia. Z kolei na odpowiednim cateringu dietetycznym możemy pozbyć się nadmiernej masy ciała. Dzięki temu sylwetka zyska na smukłości.

 

Do zwiększania pewności siebie dzięki zmianom w wyglądzie należy podchodzić z wyczuciem. Niewykluczone, że pierwszym krokiem powinna być konsultacja psychologiczna, aby ustalić, czy oczekiwania względem wyglądu są realistyczne i mieszczą się w granicach niezaburzonego postrzegania własnego ciała. Jeśli zyskamy pewność, że wyobrażenia naszej fizyczności mają oparcie w rzeczywistości, można próbować wpływać na pewność siebie zmianami w wyglądzie. Najczęstszą potrzebą zmian w tym zakresie jest masa ciała - jej redukcja bądź odpowiednie ukształtowanie sylwetki. Profesjonalni dietetycy z WygodnaDieta.pl proponują szeroki zakres pomocy w tym zakresie — od diet wegańskich, przez menu dla sportowców, aż po diety upiększające, antycellulitowe.

 

 

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%