Zamknij

Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych - podstawowe informacje (powłoki, klasy

15.47, 14.09.2022 .

 

Najczęściej spotkamy je w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym, ponieważ jest to typ połączenia rozłącznego rur. To na co warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim fakt, że połączenie kołnierzowe jest uznawane za jedno z najbardziej szczelnych połączeń, dlatego też korzysta się z niego np. w pracach hydraulicznych.

 

Nazwa połączenia wzięła się od tego, że rury zazwyczaj są zakończone kołnierzami współosiowymi, które znajdują się po przeciwnych strona i scala się je, używając minimum czterech śrub. W niektórych przypadkach, kiedy celem jest jeszcze trwalsze połączenie, można zastosować uszczelkę. Jeśli jej nie zastosujemy, to w praktyce mówi się o połączeniu kołnierzowym bezuszczelkowym.

 

 

Które śruby i nakrętki wybrać?

 

 

Wybierając śruby i nakrętki do połączenia kołnierzowego, trzeba mieć na uwadze fakt, że wszystkie elementy złączne będą pracować pod dość dużym ciśnieniem, dlatego też jakość i staranność ich wykonania odgrywa tutaj istotną rolę. Co prawda tego typu śruby nie są objęte żadną normą, to warto wziąć pod uwagę normy DIN 2509 i DIN 2510, uwzględniające wymiary nakrętek i śrub.

 

 

Warto mieć na uwadze także polskie normy połączeń kołnierzowych, w których PN/H-74301 odnosi się do kształtu śruby, PN/H-74302 określa standardy decydujące o materiale, jaki można wykorzystać do produkcji, a w normie PN/H-74303 znajdziemy informacje co do właściwości śrub.

 

 

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji tego typu elementów złącznych jest stal węglowa C35E i C45E. Używa się też stali poddającej się obróbce cieplnej jak tez stali wolnostopowej, dedykowanej do środowiska gdzie panują wysokie temperatury.

 

 

Elgo – gwarancja jakości i solidności

 

 

Jednym z liderów rynku śrub i elementów złącznych jest istniejąca od kilkunastu lat, firma Elgo. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz dbaniu o nawet najdrobniejsze detale, do sprzedaży trafiają tylko wyselekcjonowane i sprawdzone produkty, o najwyższej możliwej jakości. Warto dodać, że producent śrub Elgo oferuje możliwość przeprowadzenia konsultacji przed zakupem, jak też realizacje zamówień wychodzących poza standardową ofertę.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%