Zamknij

Poliuretany Czaniec, czyli potencjał sztucznego kauczuku

20.25, 15.09.2022 .

 

Poliuretany Czaniec – na każdą okazję

 

Odpowiednie substancje organiczne i właściwie zastosowana reakcja poliaddycji – to przepis na sukces, którego poszukiwano przez wiele lat. Podwalinami dla kluczowego odkrycia, którego ostatecznie dokonał zespół kierowany przez Otto Bayera, były działania podejmowane już przez XVIII-wiecznych chemików. W 1937 roku poliaddycję udało się zastosować wobec poliizocyjanianu, a to otworzyło drogę do konstruowania nowych tworzyw sztucznych. Jak mówi sama nazwa, poliuretan to substancja, która powstaje dzięki mnożeniu grup uretanowych. Efekty takiej pracy mogą być bardzo zróżnicowane – od elastycznej pianki po przypominającą gumę powłokę.

 

 

Wkrótce okazało się, że poliuretan wykazuje wiele właściwości naturalnej gumy - a są one na tyle uniwersalne, że poliuretanowe elementy świetnie sprawdzają się w wielu branżach przemysłu. Przez ponad osiem dekad nowy materiał udowodnił, że bardzo dobrze uszczelnia pojazdy i pomieszczenia, nadaje się do konstruowania nieprzemakalnych ubrań czy trwałych zabawek. Skojarzenie z gumą także nie pozostawało bez konsekwencji – bo poliuretan zaczął być traktowany jako sztuczny kauczuk i stał się tańszą alternatywą dla naturalnego, tradycyjnego tworzywa.

 

 

Poliuretany Czaniec to polska firma, która bardzo dobrze wie, na co stać niepozorny poliuretan. W nowoczesnym parku maszynowym powstają nieduże, ale bardzo praktyczne i pomocne części, które stają się elementami wielu pracujących maszyn – albo sprawiają, że wózki transportowe mogą pełnić przeznaczoną im rolę. Jedno z najpopularniejszych zastosowań poliuretanu wiąże się właśnie z kółkami jezdnymi – ponieważ oblanie powierzchni tocznej warstwą takiego elastycznego tworzywa z powodzeniem zastępuje stosowanie tradycyjnych gumowych opon. W ten sposób wzbogaca się koła wykonane z poliamidu, aluminium, metalu, a nawet żeliwa. Masa kółka nie zmienia się znacząco, za to wzrasta jego przyczepność do podłoża i odporność na większość czynników, które mogą zaskoczyć je w drodze.

 

 

Poliuretan jest gotowy na ciężką, codzienną pracę – dopiero po długim czasie i intensywnej eksploatacji da po sobie poznać, że jest sfatygowany. A nawet wówczas nie trzeba żegnać się ze sprawdzonym pomocnikiem – ponieważ koła powlekane poliuretanem można zregenerować, czyli oblać na nowo, świeżą warstwą substancji. Podobny dodatek bardzo ułatwia pracę użytkownikom wielu maszyn przemysłowych i rolniczych albo tych, które muszą mieć wygodne i pewne rękojeści. Firma z Czańca oblewa poliuretanem rozmaite części techniczne.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.poliuretanyczaniec.pl/

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%