Zamknij

Co na trądzik? Przegląd skutecznych sposobów na walkę z niedoskonałościami

11.15, 14.10.2022 materiał partnera Aktualizacja: 11.15, 14.10.2022
www.pexels.com

Trądzik jest chorobą skórną o charakterze zapalnym, która choć najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, to zmagają się z nią również osoby dorosłe. Zazwyczaj ma podłoże hormonalne, ale jej dolegliwości nasilają też niektóre czynniki zewnętrzne, nieodpowiednia dieta, stres, a także niewłaściwa pielęgnacja takiej skóry. Jak skutecznie walczyć z niedoskonałościami? Podpowiadamy.

Przyczyny trądziku

Żeby skutecznie walczyć z trądzikiem, warto zastanowić się, jakie w naszym przypadku są jego przyczyny. Bardzo często zwłaszcza u osób dorosłych, które do tej pory nie miały problemu z niedoskonałościami, przejściowe problemy z cerą są spowodowane przez stres, niewłaściwą dietę, a także pielęgnację twarzy lub ciała. W takiej sytuacji należy zmienić swój tryb życia na bardziej higieniczny

Trądzik pospolity jednak bardzo często jest uwarunkowany genetycznie. Oznacza to, że jeśli rodzice zmagali się z nim w przeszłości, ich dzieci również mogą mieć ten problem. Zaburzenia hormonalne także objawiają się nierzadko w postaci wyprysków i niedoskonałości na naszej skórze. Warto więc w takiej sytuacji zastanowić się nad wizytą u lekarza i wykonaniem kompletu niezbędnych badań.

Trądzik a wizyta u dermatologa

Wiele osób zastanawia się co na trądzik zastosować, aby niedoskonałości te zniknęły z ich twarzy. Ze względu na to, że jest to choroba zapalna skóry, warto w pierwszej kolejności, zwłaszcza w przypadku nasilonego problemu, skonsultować się z lekarzem. Wizyta u dermatologa jest konieczna, gdy wypryski nie chcą się goić lub powodują blizny na naszej twarzy.

Specjalista podczas wizyty oceni stan naszej skóry i zadecyduje czy konieczne jest wdrożenie leczenia, czy też wystarczy jedynie zmiana nawyków żywieniowych lub odpowiednia pielęgnacja, na przykład przy pomocy dermokosmetyków. Często jednak konieczne jest rozpoczęcie doustnej antybiotykoterapii. Zazwyczaj jednak lekarz wcześniej stara się złagodzić problem mniej inwazyjnie, za pomocą maści i żeli.

Trądzik a właściwa pielęgnacja skóry

Właściwa pielęgnacja skóry jest bardzo istotna, niezależnie od tego, co jest przyczyną trądziku w naszym przypadku. Podstawą powinno być więc codzienne oczyszczanie twarzy przy pomocy delikatnego preparatu myjącego. Tonik powinien być bezalkoholowy, aby dodatkowo tak jak detergenty nie wysuszał cery.

Krem do skóry trądzikowej powinien mieć działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dobrze więc jeżeli w swoim składzie posiada na przykład nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy. Istotne jest, by miał filtr UV i działał również nawilżająco. Dodatkowo warto stosować serum na niedoskonałości o skoncentrowanym działaniu. Może ono w swoim składzie mieć na przykład kwas salicylowy, glikolowy, LH, czy niacynamid kojący wrażliwą cerę. Bardzo ważne jest również unikanie pocierania twarzy, aby nie roznosić bakterii na jej pozostałych obszarach. Dlatego nie powinno się stosować peelingów mechanicznych, a jedynie enzymatyczne.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%