Zamknij

Czy odżywki dla sportowców różnią się czymś od suplementów diety

16.48, 22.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20.14, 22.10.2022

 

Czym są suplementy diety?

 

W myśl prawa, a dokładniej Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementem diety mogą być środki, które stanowić będą źródło witamin, składników mineralnych, bądź innych substancji mających wywierać wpływ fizjologiczny na organizm. Suplementy diety klasyfikowane są jako środki spożywcze. Jednocześnie suplementy, przyjmowane w ilościach proponowanych przez producenta, nie mają prawa wywierać szkodliwego wpływu na organizm, ich wpływ nie może się także opierać na działalności leczniczej.

 

 

Co odróżnia sportowca od przeciętnego człowieka?

 

 

Krócej byłoby wypunktować co ich nie odróżnia, ale niech będzie. Parę najistotniejszych, z punktu widzenia aktywności fizycznej i zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki, a więc i możliwości suplementacyjnych, to:

 

 


  • ilość aktywności fizycznej w skali dnia/tygodnia, a co za tym idzie poziom uszkodzeń mięśniowych i konieczność regeneracji uszkodzonych tkanek

  • priorytet sportowy/życiowy - w przypadku sportowców wartością nadrzędną jest wynik, w przypadku przeciętnego obywatela, który po prostu jest aktywny fizycznie - ponad wynik sportowy zazwyczaj przedkładane są inne wartości - niejednokrotnie chociażby wyjście do kina czy impreza ze znajomymi

  • ilość dodatkowych bodźców ("przeszkadzaczy") mogących zakłócać proces treningowy i/lub regenerację

  • zaangażowanie w proces treningowy i odpowiednie żywienie  •  
  •  

 

 

Dlaczego suplementacja sportowców jest inna?

 

 

Przede wszystkim organizm sportowca narażony jest na działanie odmiennych bodźców niż przeciętnego "Kowalskiego". Podobnie cel do którego dąży sportowiec jest zgoła odmienny. W związku z tym i konieczność dostarczenia składników odżywczych do organizmu jest z goła inna.

 

 

Odżywki i suplementy  diety dedykowane szerokiemu gronu populacji opierają się najczęściej o witaminy i składniki mineralne, czasem zawierają w swoim składzie rozmaite wyciągi roślinne mające wspierać funkcjonowanie organizmu np. w stresie czy w czasie zwiększonej zapadalności na rozmaite infekcje. U "Kowalskich" nie stosuje się jednak zazwyczaj typowego "jedzenia w proszku", skoncentrowanych źródeł protein, napojów elektrolitowych, żeli energetycznych czy, tym bardziej, suplementów ergogenicznych, których zadaniem jest maksymalizacja tempa regeneracji ustroju i wsparcie budowy formy sportowej. Przeciętny obywatel po prostu nie potrzebuje takiego wsparcia i stosowanie odżywek dla sportowców nie przyniosło by mu żadnych dodatkowych korzyści. Ba, niejednokrotnie mogło by doprowadzić do pewnego przeciążenia organizmu - przykładowo - zapotrzebowanie na białko dla ogółu populacji wynosi ok. 0,9g/kg masy ciała i najmniejszego problemu nie stanowi spożycie takiej ilości wraz z żywnością konwencjonalną. W przypadku sportowców dyscyplin siłowych i sylwetkowych zapotrzebowanie to wynosi nawet 1,6-2g/kg masy ciała, a w przypadku diety redukcyjnej czasem proponuje się nawet 2,5g/kg m.c. - w takim wypadku decyzja by wybrać odżywkę białkową wysokiej jakości pozwala ułatwić kompozycję jadłospisu, a dzięki realizacji zapotrzebowania maksymalizować przyrosty masy mięśniowej, realizować w pełni założenia planu treningowego.

 

 

Podsumowanie

 

 

"Kowalscy" powinni kierować się głównie rekomendacjami suplementacyjnymi dla poszczególnych grup populacji, a także szukać w suplementach tego czego nie mogą/nie potrafią dostarczyć wraz z dietą - warto sprawdzić jak żywimy się na co dzień. W przypadku sportowców mamy całą grupę suplementów maksymalizujących starania treningowe, które u przeciętnego obywatela, sport oglądającego głównie w TV,  niekoniecznie znajdą zastosowanie.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%