Zamknij

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to możliwe?

09:07, 15.01.2021 | artykuł sponsorowany

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale nie masz na wkład własny? Zastanawiasz się, czy instytucje bankowe udzielają finansowego wsparcia w celu nabycia nieruchomości bez wkładu własnego? Odpowiadamy od razu, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest możliwy. Jeszcze kilka lat temu takie zobowiązania rzeczywiście były standardem, natomiast dzisiaj funkcjonuje tzw. Rekomendacja S, a ta wręcz zabrania bankom dawania kredytów mieszkaniowych bez takiego zabezpieczenia.

Dobrą informacją jest natomiast to, że wkład własny może być skutecznie zmniejszany, a nawet wnoszony w innej postaci niż tylko gotówka. Sprawdź, jakie opcje wkładu własnego akceptuje dzisiaj większość banków oraz porównaj oferty kredytów hipotecznych na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne .

 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na NIE.

 

Myślisz, że konieczność uiszczania wkładu własnego, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, to ogromna przeszkoda? Pamiętaj, że tak naprawdę wkład własny jest dodatkowym zabezpieczeniem i to nie tylko dla banku, ale też wszystkich klientów. Przede wszystkim wpłacenie wkładu własnego znacznie zwiększa zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Ten uznawany jest za w pełni wiarygodnego oraz wypłacalnego. Ryzyko kredytowe zostaje skutecznie minimalizowane, przez co chętni na kredyt hipoteczny mogą liczyć na znacznie lepsze warunki współpracy z instytucjami bankowymi.

Co więcej, wkład własny przy kredycie hipotecznym jest też korzystny dla samych klientów banków. Jego wpłata obniża przecież wartość całego zobowiązania, a więc klient ma mniej do spłaty. Dzięki temu może liczyć na niższe, comiesięczne raty i mniejsze koszty okołokredytowe. Jeśli więc tylko stać Cię na wkład własny, nie unikaj jego wpłaty. Im większy wkład własny, tym mniejszy kredyt i lepsze warunki kredytowe.

 

Kredyt hipoteczny - możliwe formy wkładu własnego.

 

Bez względu na to, czy chcesz zaciągnąć kredyt na dom czy może na mieszkanie, wkład własny jest obowiązkowy zawsze. Dobrą informacją jest jednak to, że banki akceptują wkład własny nie tylko w formie gotówki, chociaż ta oczywiście nadal jest w tym celu najczęściej wykorzystywana.

Potencjalni kredytobiorcy, którzy liczą na kredyt hipoteczny, powinni mieć przygotowany wkład własny o co najmniej 20% wartości całego zobowiązania. Dzisiaj właśnie tyle wymagają instytucje bankowe. Przypomnijmy, że patrząc na średnią wartość kredytu mieszkaniowego, która wynosi 350 tysięcy złotych, wkład własny jest naprawdę pokaźny. Nie każdy posiada tak duże oszczędności.

Na szczęście istnieją różne możliwe formy uiszczania wkładu własnego i wcale nie musi być to gotówka. Coraz więcej banków honoruje dodatkowe zabezpieczenia w postaci wpisu do hipoteki nieruchomości, jaka jest własnością przyszłego klienta. Wkładem własnym może być także zabezpieczenie środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, lokacie, koncie IKE bądź IKZE.

Pamiętajmy także, że środki na wkład własny nie muszą pochodzić z prywatnych oszczędności kredytobiorcy. Jeśli ten posiada wystarczającą zdolność kredytową, wkład własny może pochodzić z dodatkowego wsparcia banku, jakim jest chociażby kredyt gotówkowy na dowolny cel. Jeśli zdolność kredytowa jest niewystarczająca, niektórzy klienci otrzymują finansowe wsparcie od bliskich albo korzystają z szybkich pożyczek, czyli chwilówek.

 

Kredyt hipoteczny - zmniejszenie wkładu własnego.

 

Chociaż zgodnie z Rekomendacją S banki wymagają dzisiaj 20% wkładu własnego, to ten może być zmniejszany na specjalnych warunkach. Niektóre instytucje bankowe decydują się obniżać konieczny wkład własny, ale wymaga za to dodatkowego zabezpieczenia niskiego wkładu, czyli jego ubezpieczenia. Dzięki temu możliwy jest kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym. Każdy, kto może skorzystać z takiej oferty, powinien się jednak dobrze zastanowić, czy koszty ubezpieczenia niskiego wkładu nie są zbyt wysokie. Może jednak bardziej opłaca się zwiększyć pulę wkładu własnego?

 

Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

 

W zależności od wybranej opcji wniesienia wkładu własnego oraz wartości całego kredytu, warto, by przyszły kredytobiorca najpierw porównał co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert, by móc wybrać ten najlepszy kredyt hipoteczny. Nie wszystkie banki zgadzają się na obniżenie wnoszonego wkładu własnego, nie wszystkie też akceptują inne formy wkładu własnego aniżeli gotówka.

W pierwszej kolejności należy wybrać te opcje, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Później trzeba wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego, by wyliczyć całkowite koszty takiego zobowiązania. Co ciekawe, kalkulator szacuje także zdolność kredytową, a więc szanse, czy chętny na kredyt hipoteczny może w ogóle takowy zaciągnąć. Kalkulator pozwoli także określić, czy przyszły kredytobiorca może zaciągnąć ewentualnie dodatkowy kredyt gotówkowy na dowolny cel, a środki z niego uzyskane przeznaczyć właśnie na wkład własny. Takie narzędzie każdy bez problemu znajdzie w sieci.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%