Zamknij

5 powodów, dla których warto zapisać dziecko do żłobka

11:43, 19.01.2021 | materiały partnera

Do żłobka można zapisać dziecko powyżej trzeciego miesiąca życia i zazwyczaj nie starsze niż 3 lata. Dokładne ramy wiekowe wyznacza każda placówka. Część z nich nie jest przygotowana do opieki nad niemowlętami. Taką informację zamieszcza każdy żłobek na stronie i w regulaminie na miejscu.

Oddanie dziecka na kilka godzin dziennie do żłobka ma wiele zalet. Choć wiele opinii w tym obszarze wskazuje, że najlepsze dla dziecka jest przebywanie w towarzystwie rodziców do trzeciego roku życia. To dziś liczy się przede wszystkim jakość spędzanego z dzieckiem czasu i satysfakcja, poczucie spełnienia mamy. A to współczesnym kobietom daje powrót do pracy. Jakie zalety mają żłobki?

Rozwój zdolności poznawczych, behawioralnych

Dzieci, które zaczynają swoją przygodę ze żłobkiem szybciej uczą się różnych rzeczy. Poznają otaczający je świat od wielu stron. A czas jest tak zaplanowany, by było miejsce na zabawę i odpoczynek. W żłobkach mogą pracować tylko osoby, które mają wykształcenie kierunkowe określone w ustawie bądź ukończą kurs opiekunki w żłobku. Są to osoby, które wprowadzają dziecko w świat, stymulują ich rozwój i wiedzą jak to robić.

Dzieci szybciej uczą się samodzielności

Oddzielenie od rodziców na kilka godzin to często bardzo duże przeżycie dla dziecka i dla rodziców. A jeśli rodzic czuje niepokój, to on przenosi się na dziecko. Oczywiście dzieci niechętnie oddzielają się od rodziców i świata, który znają, ale adaptacja pozwala przejść przez początkowy etap. Profesjonalny kurs opiekuna w żłobku przygotowuje do pracy w tym obszarze. A takie kursy online znajdziesz na stronie: https://niania.pro/.

Dzieci, które chodzą do żłobka szybciej stają się samodzielne, w końcu muszą sobie radzić na nowym terytorium. Poza tym, uczą się praktycznych umiejętności, jak załatwianie potrzeb do nocnika czy jedzenie sztućcami.

Łatwiejsza adaptacja w przedszkolu

Bardzo dużą zaletą chodzenia dziecka do żłobka jest późniejsze zdecydowanie łatwiejsze odnalezienie się w przedszkolu. Z resztą dla rodziców również jest to już prostsze. Dzieci nie tylko łatwiej adaptują się w nowych warunkach, ale też dobrze odnajdują się w kontaktach z innymi dziećmi i dorosłymi. Przyzwyczajone są do innych dzieci, łatwiej im jest odnaleźć się w grupie, więc przedszkole to po prostu kolejny etap.

Dzieci są odważniejsze

Dzieci, które chodzą do żłobka są też odważniejsze. W końcu są przyzwyczajone, że kilka godzin dziennie spędzają w innym otoczeniu. Chętniej podejmują różne wyzwania. A tych w żłobku nie brakuje, w końcu dopiero uczą się świata.

Rodzic wraca do pracy

Największą zaletą płynącą z zapisania dziecka do żłobka dla rodzica, jest powrót do pracy. Zdarza się, że jest to konieczność. Natomiast w takiej sytuacji rodzic nie powinien mieć wyrzutów sumienia, żłobek to bezpieczne miejsce, w którym dziecko ma zapewnioną bardzo dobra opiekę. A możliwość powrotu do pracy to korzyści dla rodziny, nie tylko finansowe, bo rodzice mogą się realizować, zaspokajać swoje potrzeby. To przekłada się na ich zadowolenie z życia. Spokojny, szczęśliwy dom jest wtedy, gdy rodzice są spokojni i szczęśliwi.

Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na posłanie dziecka do żłobka. Pozostaje tylko kwestia wyboru placówki.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%