Zamknij

Ubezpieczenie na życie na miesiąc - czy można kupić?

13:03, 12.02.2021 | artykuł sponsorowany

Polisa na życie jest zabezpieczeniem przyszłości zarówno osoby ubezpieczonej, jak i jej bliskich. Zakres ochrony zależy od tego, jaki wariant wybierze zainteresowany i na jakie zdecyduje się rozszerzenia wersji podstawowej. Im jest ich więcej, tym wyższą musi zapłacić składkę. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy można wykupić takie ubezpieczenie tylko na miesiąc.

Jak działa polisa na życie?

Polisa na życie została stworzona po to, aby zapewnić wsparcie finansowe osobom bliskim po śmierci ubezpieczonego. W przeszłości była dostępna jedynie wersja podstawowa, którą obecnie towarzystwa rozszerzają o różne dodatkowe opcje. Stąd też pojęcie polisy na życie nie odnosi się już wyłącznie do zgonu i do ochrony bliskich. Może też z niej skorzystać sam ubezpieczony w przypadku długotrwałej choroby czy operacji chirurgicznej, jeśli wybierze odpowiedni wariant rozszerzenia.

 

Ubezpieczenia tego typu nie są jednak zawierane na krótki okres. Wynika to z faktu, że towarzystwa chronią swoje interesy i chcą wyeliminować wszelkie nadużycia. Wykupienie polisy na miesiąc czy dwa mogłoby następować w przypadku, gdy zainteresowany wie już o swojej chorobie lub ma świadomość bliskiej śmierci. Z tego też powodu większość ofert, jakie znajdziesz na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl, obejmuje minimum roczny okres ochrony. Wiele firm ubezpieczeniowych wprowadza też okresy karencji na różne zdarzenia oraz wymaga wypełnienia ankiety o stanie zdrowia.

Czym jest karencja?

Karencja pojawia się w większości polis jako sposób na ochronę interesów ubezpieczyciela. Dzięki niej zyskuje on pewność, że przez określony czas będzie dysponował środkami ze składki, zanim klient wystąpi o ewentualne odszkodowanie. Przez karencję należy rozumieć czas, w jakim polisa jeszcze nie działa, a ubezpieczony nie jest chroniony. Jeśli w tym czasie dojdzie do zdarzenia wymienionego w umowie, nie ma on jeszcze prawa do odszkodowania.

Okresy karencji są różne zależnie od tego, jakie obejmują zdarzenie. Przykładowo:

w PZU ochrona na wypadek śmierci rodzica czy poważnego zachorowania rozpoczyna się po 36 miesiącach od daty podpisania umowy,

w Generali ubezpieczenie na wypadek narodzin dziecka jest poprzedzone 6-miesięcznym okresem karencji, odszkodowanie za poważne zachorowanie można otrzymać dopiero po 3 miesiącach, a przy pobycie w szpitalu – po 1 miesiącu,

w Nationale Nederlanden wypłatę środków za pobyt w sanatorium otrzymasz po 6 miesiącach od czasu podpisania umowy, a zwrot za specjalistyczne leczenie otrzymasz po 3 miesiącach.

Czy wykupienie polisy na miesiąc jest możliwe i opłacalne?

Ponieważ umowy ubezpieczeniowe oferowane przez towarzystwa są uwarunkowane minimalnym okresem trwania, raczej niemożliwe jest znalezienie firmy, która zgodzi się na miesięczną ochronę. Jednak nawet, jeśli znajdziesz takie towarzystwo, przeszkodą będą okresy karencji. Masz też kilka innych opcji, takich jak zawarcie tradycyjnej umowy i wypowiedzenie jej po miesiącu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-zycie-na-miesiac-czy-mozna-kupic/161.html. Czy jednak jest to opłacalne?

 

Nawet jeśli okres karencji okres karencji będzie możliwie najkrótszy, zanim polisa zacznie działać, Ty już wypowiesz umowę. W przypadku polis oszczędnościowych i inwestycyjnych nie osiągniesz też żadnego celu, a jedynie wydasz pieniądze. Miesiąc to przecież zbyt mało na zainwestowanie środków i osiągnięcie zysków, czy też na zgromadzenie oszczędności. Dlatego jeśli poszukujesz tańszych rozwiązań, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń i wybierz tani wariant polisy na dłuższy okres.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%