Zamknij

Elektryk - jak wygląda jego praca i kto może nim zostać?

09:47, 15.02.2021 | materiały partnera

Zawód elektryka to jedna z najbardziej pożądanych profesji na obecnym rynku pracy. Fachowcy specjalizujący się w naprawie urządzeń i instalacji elektrycznych byli, są i będą potrzebni. Wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych elektryków wiąże się z deficytami pracowników w tej branży. Niewystarczająca ilość specjalistów sprawia, że przedstawiciele zawodu elektryka mogą liczyć na bardzo szerokie możliwości zatrudnienia, ogromne perspektywy rozwoju i naprawdę wysokie pensje. Czym zajmuje się elektryk i kto może nim zostać?

Opis pracy elektryka

Zakres obowiązków elektryka zależy od wykształcenia i zdobytych umiejętności. Osoby pracujące na stanowisku elektryka zajmują się między innymi:

 • naprawą urządzeń i maszyn elektrycznych,
 • naprawą instalacji oświetleniowych,
 • montażem, konserwacją i naprawą przewodów napowietrznych,
 • montażem i konserwacją instalacji elektrycznych,
 • przeprowadzaniem kabli elektrycznych pomiędzy określonymi punktami,
 • usuwaniem awarii instalacji elektrycznych,
 • naprawą urządzeń i maszyn elektrycznych,
 • montażem i naprawą gniazdek elektrycznych,
 • remontem silników elektrycznych,
 • instalacją urządzeń AGD,
 • planowaniem zakresu i harmonogramu prac remontowych,
 • projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych,
 • wykonywaniem przeglądów technicznych,
 • wykonywaniem pomiarów i prób po montażu.

Kompetencje w zawodzie elektryka

Praca elektryka nie należy do najbezpieczniejszych, dlatego kandydat na to stanowisko musi posiadać pewne kluczowe predyspozycje fizyczne i psychiczne. Ponieważ zawód elektryka wiąże się z koniecznością wykonywania obowiązków zarówno wewnątrz budynków, jak i w terenie, osoba zatrudniona na takim stanowisku powinna mieć przede wszystkim dobry stan zdrowia. Ważnymi cechami dobrego elektryka są także odpowiedzialność, dokładność, dbałość o szczegóły, spostrzegawczość, wyobraźnia przestrzenna, analityczny umysł, zdolności matematyczne, siła fizyczna oraz wysoce rozwinięte zdolności manualne.

Jak zostać elektrykiem?

Aby zostać elektrykiem konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Do zawodu można przygotować się w kwalifikowanej szkole zawodowej, technikum profilowanym, na wyższych studiach inżynierskich lub na rozmaitych kursach. Najkrótszą drogą do uzyskania zawodu są kursy dla elektryków organizowane przez różnego typu organizacje i szkoły partnerskie, m.in. https://viessmann.plus/. Uczestnicy takich szkoleń zdobywają wszelką potrzebną wiedzę do wykonywania zawodu: od podstaw po zagadnienia zaawansowane. Nauka odbywa się w sposób zaoczny, co w żaden sposób nie koliduje z aktualnymi zajęciami zawodowymi. Po ukończeniu kursu kandydat na elektryka przystępuje do państwowego egzaminu (w części teoretycznej i praktycznej), po zdaniu którego otrzymuje państwowe świadectwo potwierdzające możliwość pracy w zawodzie. Świadectwo elektryka mogą uzyskać także osoby dorosłe, które pragną przekwalifikować się na jeden z najbardziej poszukiwanych i najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Aby znaleźć taki kurs wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „technik elektryk szkoła dla dorosłych”. Warto kształcić się w tym kierunku, ponieważ wykwalifikowani elektrycy są mile widziani również za granicą. Zarobki dobrego elektryka w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii to obecnie około 13 euro za godzinę pracy. Taki pracownik ma bardzo szerokie możliwości rozwoju zawodowego: wielu elektryków zaczyna na stanowisku robotniczym, a kończy na kierowniczym.

Uprawnienia w zawodzie elektryka – dlaczego są takie ważne?

W omawianej profesji oprócz stosownego wykształcenia równie ważne są formalne wymagania wykonywania czynności na stanowisku elektryka, tzw. uprawnienia. Osoby z tej grupy zawodowej mogą ubiegać się o uzyskanie różnorodnych uprawnień: budowlanych, w zakresie eksploatacji, audytora energetycznego, do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków, specjalisty w zakresie jakości energii elektrycznej i innych.

Największa grupa elektryków stara się o uprawnienia w zakresie eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Najważniejszą organizacją odpowiedzialną za tworzenie kursów i szkoleń elektrycznych umożliwiających uzyskanie takich uprawnień jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). Uprawnienia SEP dzielą się na trzy grupy: G1 (kursy elektryczne przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za eksploatację lub dozór urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych), G2 (kursy energetyczne skierowane do osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci cieplnych) i G3 (kursy dedykowane osobom trudniącym się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych). Uprawnienia SEP są potrzebne do wykonywania prac związanych z elektryką (wielu pracodawców oczekuje tak właśnie udokumentowanych umiejętności), przydają się także w życiu codziennym – chociażby do naprawiania domowych usterek.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%