Zamknij

Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy najmu biura?

14:54, 22.02.2021 | artykuł sponsorowany

Wynajem powierzchni biurowej to często duży wydatek dla małej firmy. Niemniej ta kwota może być znacznie większa, jeśli nie rozumiemy ukrytych kosztów i ograniczeń, które są umieszczone w wielu umowach najmu.

Przestrzeń.

 

Powierzchnia biurowa wyceniana na stopę kwadratową „do wynajęcia” często okazuje się znacznie droższa, niż spodziewają się najemcy, ponieważ właściciele mogą uwzględniać powierzchnie, które rzeczywistości są nieużyteczne. Zwykle będziesz mógł wykorzystać tylko 75% do 90% tego, za co płacisz. Ta różnica, czyli współczynnik strat, zależy od trzech rzeczy: fizycznej konfiguracji biura, metody pomiaru powierzchni do wynajęcia stosowanej przez właściciela oraz, w coraz większym stopniu, jego kaprysu

                                                                                Źródło: https://centrala.pl/

Całość biura powinna obejmować windy, szafy dozorców, hole, klatki schodowe i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że niektóre budynki mają wyższy współczynnik strat niż inne. Fantazyjne krzywe lub ostre kąty, windy umieszczone pośrodku budynku zamiast z boku, a także duża liczba kolumn przyczyniają się do wyższego współczynnika strat.

Koszty operacyjne - najtrudniejsza klauzula.

Klauzula dotycząca kosztów operacyjnych pozwala wynajmującemu odzyskać normalne koszty bieżące prowadzenia budynku. Wydatki operacyjne wymienione na rachunku powinny bezpośrednio odpowiadać korzyściom, jakie uzyskujesz z tytułu najmu, i powinny spełniać obiektywne standardy, takie jak GAAP (ogólnie przyjęte zasady rachunkowości), a nie konwencje dotyczące właściciela.

Nalegaj na precyzyjną i ograniczoną definicję elementów, które mają zostać uwzględnione. Właściciele czasami wykorzystują klauzulę dotyczącą kosztów operacyjnych jako centrum zysku. Jeśli zaakceptujesz klauzulę „catchall”, która zdaniem wielu właścicieli jest konieczna, może ona stać się czekiem in blanco. Możesz zostać obciążony opłatami, które mają niewiele wspólnego z prowadzeniem budynku. Niejednoznaczność zwiększa również ryzyko sporu.

Wzrost czynszu.

Najemcy biur są generalnie odpowiedzialni za zwiększone wydatki budowlane i podatki od nieruchomości powyżej pewnego punktu bazowego. Te eskalacje mogą z łatwością przewyższyć czynsz bazowy, a sądy na ogół egzekwują postanowienia umowy najmu, którą podpisujesz, niezależnie od tego, o ile może wzrosnąć twój czynsz. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć mechanikę formuł eskalacji.

Rok bazowy to zwykle pierwsze 12 miesięcy wynajmowania miejsca. Właściciele czasami twierdzą, że rok bazowy powinien obejmować 12 miesięcy poprzedzających zamieszkanie, ale oznaczałoby to, że w dniu wprowadzenia się będziesz musiał stawić czoła podwyżce czynszu.

Podatki od nieruchomości.

Ogólnie rzecz biorąc, podatki od nieruchomości są obowiązkiem prawnym wynajmującego; stajesz się odpowiedzialny tylko za podatki, które wyraźnie zgadzasz się zapłacić. Jednakże podobnie jak klauzula dotycząca kosztów operacyjnych, klauzula dotycząca podatku od nieruchomości może być wykorzystana jako chwytliwe rozwiązanie w celu pokrycia dodatkowych opłat.

Podsumowanie.

Tylko bezpieczne i klarowne wynajmowanie przestrzeni biurowej będzie opłacalne dla właścicieli film. Dlatego prócz lokalizacji warto zwracać uwagę na kwestie formalne.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%