Zamknij

Deskorolki i fiszki, czyli jak ćwiczyć jazdę na deskorolce?

09:05, 03.03.2021 | materiały partnera

Jeśli lubimy rekreację na świeżym powietrzu i chcemy jednocześnie ćwiczyć różne partie mięśni to z pewnością warto kupić ] deskorolkę i regularnie jej używać. Deskorolki oraz różne ich odmiany i warianty, m.in. fiszki to niezwykle użyteczny sprzęt pomocny do trenowania równowagi, zręczności i refleksu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom możemy sprawnie i szybko poruszać się po mieście, skakać,  a nawet  wykonywać spektakularne triki i ewolucje.

Po co nam deskorolka?

Dla niektórych deskorolka będzie głównie  świetnym środkiem transportu, a innymi będą mogli pokazać światy swoją pasję i zaprezentować  umiejętności akrobatyczne. Deskorolka została wynaleziona przez surferów w Kalifornii i miała im służyć do treningów na lądzie. Obecnie do budowy deskorolki używa się zupełnie innych materiałów niż na początku, a jej kształt również ewoluował. Jazda na deskorolce sprzyja ćwiczeniom polegającym na balansowaniu ciałem i zwiększeniu koordynacji jego ruchów. Kształtuje również mięśnie nóg, zwłaszcza łydek, oraz pasa biodrowego. Umożliwia doskonalenie się w zakresie utrzymywania równowagi.

Jaką deskorolkę wybrać?

Przed przystąpieniem do treningów warto zastanowić się na jakim sprzęcie chcemy ćwiczyć. Z pozoru deskorolka jest prostym  sprzętem – wykonana z kilku warstw sklejki pokrytej papierem ściernym, czyli gripem, wyposażona w 4 kółka działające na ośmiu łożyskach. Istnieje wiele różnych rodzajów deskorolki. Jedną z najbardziej popularnych jest deskorolka klasyczna. To uniwersalny model wyposażony w metalowe trucki umożliwiające łatwe skręcanie. Można wybrać model z miękkimi kółkami przystosowany do jazdy miejskiej albo twarde kółka , które sprzyjają wykonywaniu ewolucji i ćwiczeniom w skateparkach ze względu na lepszą przyczepność. Z kolei cruiser, wyglądem zbliżona do deskorolki klasycznej, jest bardzo zwrotna i wykorzystywana głównie do jazdy po mieście oraz rekreacji. To idealna deska dla poczatkujących. Natomiast  deskorolka longboard ma duże i miękkie koła oraz ok. metra długości, chociaż zdarzają się nawet niemalże dwukrotnie dłuższe. Dzięki swojej budowie zapewnia doskonałą przyczepność i ułatwia jazdę w różnych warunkach. Longboard wygląda podobnie jak deska snowboardowa i został tak skonstruowany, aby można było bezpiecznie zjeżdżać z góry. Innym rozwiązaniem jest tzw. mountainboard. Jest dłuższy od klasycznej, wyposażony w 8 calowe, pompowane koła, z lekkimi felgami i bieżnikiem na oponach, co zwiększa przyczepność oraz bezpieczeństwo. Deskorolka ta jest wykorzystywana głównie do jazdy po trudnym terenie, zjazdów ze stoków górskich, lecz również do jazdy po plaży.

Fiszki, czyli fishboardy

Odmianą deskoroliki o nazwie cruiser jest fiszka. Deskorolka fiszka wyróżnia się specyficzną budową. W porównaniu z cruiserem fiszka deskorolka jest lżejsza, gdyż została wykonana z plastiku i ma mniejsze wymiary. Doskonale sprawdza się podczas jazdy po równej i twardej nawierzchni. Fiszki są lekkie, zwrotne i poręczne, idealnie sprawdzają się podczas jazdy miejskiej. Znakomicie trzymają się nawierzchni, dlatego stanowią idealny sprzęt zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych skaterów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%