Zamknij

Jak sprawdzić szybkość strony internetowej?

15:30, 02.04.2021 | artykuł sponsorowany

Można pomyśleć, że to nie ma większego znaczenia, czy nasza strona internetowa ładuje się szybciej, czy troszkę dłużej. Przecież ta strona www jest naprawdę dobra i użytkownicy z pewnością to docenią, być może, ale tylko i wyłącznie wówczas jeśli na nią wejdą, a niestety, jeśli strona ładuje się dłużej niż o 2-5 sekund to spora ilość jej potencjalnych odbiorców po prostu zrezygnuje, nie zapoznając się nawet z treścią, czy ofertą na niej zawartą. Jak sprawdzić, czy nasza strona internetowa jest szybka, czy raczej mamy z tą szybkością problem?

Zalety płynące z szybkiej strony internetowej.

Na początku, aby jeszcze bardziej uświadomić sobie, jak ważna jest szybkość ładowania posiadanej przez nas witryny, warto przytoczyć kilka korzyści z tego płynących:

użytkownicy chętniej odwiedzają te strony, które szybko się ładują, nikt przecież nie lubi czekać

użytkownicy nie tylko chętniej odwiedzają tego typu strony www, ale również chętniej na nie powracają, jeśli prowadzimy np. sprzedaż online to szczególnie ważne

większa liczba odwiedzających równa się większa szansa na realizację transakcji, czyli zyski

wyprzedzamy konkurencję, a każda do tego sposobność jest dobra

nasza strona internetowa jest doceniania przez roboty Google.

Jak przetestować szybkość strony internetowej?

Musimy sprawdzić jak funkcjonuje nasza strona www, czy problem z długością ładowania dotyczy nas, czy też nie, zanim zaczniemy cokolwiek naprawiać. Jakie narzędzia będą niezawodne?

 

WebPageTest- to darmowe narzędzie, dzięki któremu poznamy czas ładowania strony internetowej, w raporcie po przeprowadzeniu testu znajdą się takie informacje jak:

-rozmiar strony

-szybkość rozpoczęcia przesyłania

-stan buforowania treści oraz kompresji obrazów

-wykresy o kolejności i czasie ładowania konkretnych elementów zawartych na stronie www

To bardzo dobre i co ważne darmowe narzędzie, które z łatwością wykorzysta każdy posiadacz własnej strony internetowej

 

PageSpeed Insights- popularna propozycja od Google, dzięki której otrzymamy raport o szybkości ładowania się witryny, wraz ze wskazówkami co powinniśmy poprawić, bardzo proste narzędzie w obsłudze niewymagające od użytkownika zaawansowanej wiedzy, warto dodać, że przeprowadza analizę zarówno dla komputerów, jak i smartfonów.

 

Google Analytics- nie sposób nie wspomnieć przy okazji analizy szybkości o tym chyba najpopularniejszym narzędziu, dzięki niemu uzyskamy wszelkie potrzebne nam informację dotyczące strony internetowej, również raport z szybkości jej ładowania, warto dodać, że szybkość jest zobrazowana na wykresie czasowym. Google Analytics jest prosty w obsłudze i nie powinien stanowić problemu dla jego użytkowników.

Podsumowanie.

Szybkość ładowania się strony internetowej ma ogromne znaczenie dla całościowego obrazu, wpływającego na opinię naszych użytkowników, a co za tym idzie potencjalnych klientów. Warto przy pomocy powyższych narzędzi przeanalizować, czy mamy problem z szybkością ładowania i co możemy z tym zrobić, inaczej nie mamy co liczyć na zainteresowanie naszą witryną.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%