Zamknij

Historia kawy - jak i kiedy dotarła do Polski?

13:14, 06.04.2021 | materiały patnera

Kawa jest napojem, bez którego wiele osób nie może sobie wyobrazić początku dnia. Pijemy ją również w ciągu dnia - w gronie znajomych, podczas rodzinnych spotkań i samotnie, ciesząc się jej smakiem i aromatem. Rzadko, jednak zastanawiamy się w jaki sposób kawa trafiła do Polski i zdobyła popularność oraz kiedy i gdzie otworzono pierwszą kawiarnię w naszym kraju.

1) Jak kawa dotarła do Polski?

Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku, co zawdzięczamy Turkom. W XVII wieku po raz pierwszy wzmianka o tym aromatycznym napoju pojawiła się w literaturze - opisał ją Jan Andrzej Morsztyn. Co ciekawe, początki kawy w Polsce nie wskazywały by miała osiągnąć ona taką popularność jaką cieszy się dziś. Uważano, że nie tylko jest niesmaczna, ale też szkodliwa dla zdrowia. Zdanie Polaków w tej kwestii zmieniło się dopiero ponad wiek później.

2) Pierwsza kawiarnia w Polsce

Pierwsza kawiarnia na terenie naszego kraju powstała kiedy Polacy przekonali się już do smaku kawy. Miało to miejsce na przełomie XVII i XVIII wieku. Popularność kawy ogarnęła najpierw mieszkańców Gdańska i to właśnie tam powstały pierwsze kawiarnie zwane "kafehausami". Szybko podobne miejsca zaczęły powstawać w innych miastach w całym kraju. Co istotne, zmienił się też sposób postrzegania kawy, ponieważ zaczęto ją uważać nie tylko za smaczną i aromatyczną, ale też zdrową i już na początku XVIII wieku kawa zaczęła być opisywana w podręcznikach dla studentów medycyny jako remedium na schorzenia przewodu pokarmowego. Był to okres kiedy nie każdy mógł sobie pozwolić na jej picie z uwagi na wysoką cenę. Zmieniło się to w XVIII w., kiedy kawa stała się szerzej dostępna przeciętnemu mieszkańcowi i, co za tym idzie, zaczęto ją pić w jeszcze większych ilościach. Picie kawy w pierwszych kawiarniach w Polsce początkowo odbywało się na wzór wschodni - bez żadnych dodatków. Z czasem zaczęto, jednak dodawać do niej mleko, słodką i tłustą śmietankę a także cukier i, co ciekawe, sól. Pod koniec XVIII wieku panowała już moda na "polską kawę" - czyli taką z dodatkiem tłustej śmietanki.

3) Pierwsza palarnia kawy w Polsce

Co ciekawe, początkowo kawę sprzedawano w naszym kraju w surowej postaci i każdy sam musiał zadbać o jej palenie. Pierwsze firmy, które zajmowały się tym na stałe pojawiły się aż dopiero około XIX wieku - dokładnie w 1882 roku, kiedy to Tadeusz Tarasiewicz, właściciel firmy „Pluton” otworzył pierwszą palarnię kawy w Polsce. Z czasem pojawił się inne firmy, które zajęły się paleniem kawy i wyręczyły w tym Polaków. Do tych najsłynniejszych zalicza się oprócz "Plutona" również "Spółdzielnię Spożywców Społem" i "Wielkopolski Skład Kawy". W stolicy za palenia kawy dla klientów odpowiadał zakład Józefa Fettera i Alfreda Jurzykowskiego. W momencie kiedy pojawił się kryzys, a rynek załamał się powołano do życia Zrzeszenie Importerów Kawy i Herbaty RP, które z czasem zostało przekształcone w Kompanię Handlu Zamorskiego.

Kawa mielona, kawa speciality i inne - obecnie wybór kaw jest szeroki, dzięki czemu każdy miłośnik tego aromatycznego napoju może znaleźć coś idealnego dla siebie i cieszyć się aromatem i walorami smakowymi tego trunku, goszczącego na polskich stołach od wieków.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%