Zamknij

Dlaczego warto przygotować Twój e PIT w aplikacji do PIT online?

14:28, 26.04.2021 | materiały partnera

Do rozliczenia najpopularniejszych deklaracji PIT zostało już bardzo niewiele czasu. Dlatego należy szukać najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań, do przygotowania i rozliczenia PIT. Wtedy wybór pada na elektroniczne formy PIT. Jednym z najnowszych rozwiązań, jest możliwość pracy na dwóch formach rozliczeniowych na raz: publicznej usługi rządowej Twój e PIT oraz prywatnych aplikacji do PIT online. Jak je wykorzystać? Dlaczego to rozwiązanie może być dobre dla podatników?

 

Dlaczego warto sprawdzić Twój e PIT?

Twój e PIT jest systemem, który umożliwia rozliczenie deklaracji podatkowej praktycznie bez udziału podatnika. W sytuacji, jeżeli podatnik podlega określonym kryteriom ustawowym, Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla niego zeznanie w sposób automatyczny, na podstawie danych, które posiada z własnych systemów informatycznych (KAS) oraz Ministerstwa Finansów. Następnie założenie jest takie, że bez podejmowania żadnych działań, organy złożą PIT za podatnika w ostatnim dniu terminu (30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym). Część osób może więc zastanawiać się - po co podejmować jakieś działania? Dlaczego warto sprawdzić Twój e PIT?

  • konieczna poprawność zeznania

Twój e PIT pracuje na danych, przekazywanych przez określone systemy informatyczne. Jeżeli, na przykład, pracodawcy składając PIT-11 popełnili błąd - znajdzie się on również w systemie. Dlatego warto sprawdzić samodzielnie PIT, aby być pewnym, że przekazywane do organów dane są w 100% poprawne. Warto przecież pamiętać, że to podatnik odpowiada za prawidłowość i pełność złożenia zeznania PIT.

  • najniższe podatki, ulgi i odliczenia

Należy pamiętać, że zeznanie finansowe wpływa wprost na nasze obowiązki podatkowe. Nikt, poza podatnikiem, nie powinien więc być mocniej zainteresowany w zastosowaniu maksymalnych możliwości kosztów uzyskania przychodów oraz wykorzystania wszystkich ulg i odliczeń do których podatnik jest uprawniony.

  • decyzje ważne dla rodziny

W ramach deklaracji PIT, podatnik może wybrać pewne opcje dobrowolnie. Pierwszą z nich, jest możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Tego system Krajowej Administracji Skarbowej nie zrobi automatycznie za podatnika. Podatnik musi podjąć decyzję o wspólnym rozliczeniu samodzielnie oraz złożyć odpowiednią dyspozycję, w ramach zeznania podatkowego.

  • możliwość wsparcia OPP

W trakcie pracy nad PIT, podatnik może zdecydować, gdzie ma trafić część jego podatku, a dokładniej 1%. Ustawodawca udostępnia listę Organizacji Pożytku Publicznego, które zostały zakwalifikowane do programu i możliwości przekazania im jednego procenta podatku. Tutaj ponownie - Twój e PIT nie podejmie decyzji za podatnika, może jedynie ponowić decyzję z poprzedniego roku.

Dlaczego warto wykorzystać aplikacje do PIT online?

Deklarację przygotowaną w Twój e PIT warto zweryfikować samodzielnie, w profesjonalnej aplikacji do PIT online. Taki program pozwala w wygodny i bardzo intuicyjny sposób sprawdzić poprawność wprowadzonych danych i ewentualnie je skorygować oraz uzupełnić. To dość duże ułatwienie, które wielu podatnikom pozwala nie popełnić błędów – z jednej strony dane są załadowywane (i nie pojawiają się omyłki przy przepisywaniu), z drugiej strony wartości merytoryczne i obliczenia można w dość prosty sposób zweryfikować. Nic więc dziwnego, że nowa hybryda do pracy nad PIT, zyskuje coraz większą grupę zwolenników.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%