Zamknij

Czym charakteryzuje się praca zdalna?

00:00, 19.05.2021 | materiały patnera

Samodzielne ustalanie sobie pór przeznaczonych na pracę oraz czynności prywatnych jest nie lada gratką w porównaniu do reżimu stałych godzin pracy stacjonarnej. Wiele osób wyobraża sobie pracownika zdalnego, który wiedzie niespieszne życie, pracuje w piżamie, owinięty ciepłym kocem z nieodłącznym kubkiem aromatycznej kawy obok. Znaczna swoboda planowania dnia pracy i brak bezpośredniego kontaktu z przełożonym oraz klientami sprawiają, że dla wielu osób praca zdalna jawi się jako spełnienie marzeń. Jednak warto pamiętać o wyzwaniach tego typu pracy. Przedstawiamy wady i zalety pracy zdalnej.

Nienormowany czas pracy to nie tylko zalety

Z punktu widzenia wielu osób nienormowany czas pracy stanowi ogromną zaletę pracy zdalnej. Szczególnie atrakcyjny wydaje się on rodzicom małych dzieci. Często zdarza się, że w ciągu dnia musisz załatwić sprawy urzędowe, odwiedzić lekarza czy choćby pójść do kosmetyczki. Jako pracownik zdalny możesz sobie na to pozwolić. Jednak istnieje też druga strona medalu. Aby w pełni czerpać z zalet nienormowanego czasu pracy musisz wykazać się silną samodyscypliną. Pomimo, że pracujesz w dużej mierze według własnego planu, obowiązują Cię terminy. Nie możesz ich zaniedbywać, bo stracisz klientów. Czasami zabranie się do pracy stanowi nie lada wyzwanie, gdyż w warunkach domowych na każdym kroku spotykasz coś, co Cię rozprasza.

Umiejętność motywacji

Rozpraszacze są największymi przeciwnikami pracowników zdalnych. Czyhają na każdym kroku i utrudniają wzbudzenie w sobie motywacji do pracy. W domu masz w zasięgu ręki przytulne łóżko, smakołyki w lodówce lub kota, który domaga się uwagi. Twoja praca odbywa się z wykorzystaniem internetu i komputera a tam – rozpraszaczy całe mnóstwo. Przeglądanie social mediów, aktualności czy innych interesujących stron kusi wyjątkowo, gdy musisz wykonać zleconą pracę. Dobrym sposobem na lepszą koncentrację uwagi na sprawach zawodowych jest wynajem biura. W otoczeniu innym, niż domowe kąty znacznie łatwiej oprzeć się lenistwu.

Brak kontaktów interpersonalnych

Dla wielu osób brak konieczności bezpośredniego kontaktowania się z klientami, przełożonymi i współpracownikami może stanowić zaletę. Jednak dla osób o towarzyskim usposobieniu może to być spory mankament. W pracy zdalnej może brakować Ci biurowych rozmów i przyjacielskich relacji z innymi pracownikami. Jeśli jednak masz otwarty i towarzyski charakter, może po pewnym czasie zacząć Ci brakować biurowych ploteczek i zawieranych w pracy znajomości i przyjaźni.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%