Zamknij

Odliczenie VAT przy nabyciu lokalu - jakie warunki trzeba spełnić?

15:34, 18.05.2021 | materiały patnera

Kupując mieszkanie, dom lub inny rodzaj lokalu należy mieć świadomość tego, że sporą część kwoty zakupu stanowi podatek VAT wynoszący 23 proc. Kwota ta jest wliczona w cenę zakupu i nie da się tego uniknąć. Istnieje natomiast możliwość odliczenia podatku na pewnych warunkach. Dotyczy to nie tylko firm, które planują prowadzić działalność gospodarczą związaną z danym lokalem, ale także osoby fizyczne są w stanie skorzystać z takiej ulgi. Na jakich więc warunkach to działa?

Lokal użytkowy

Aby uzyskać zwrot podatku VAT musi to być lokal użytkowy. Musi to być lokal, który będzie służył innym celom niż mieszkaniowe przez właściciela. Oznacza to więc, że taki zakup jest uzasadniony na przykład w przypadku, gdy ktoś zakupuje tego typu obiekty na cele związane z wynajmem krótkoterminowym. Widać też wyraźnie, że odliczenie VAT cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w przypadku prywatnych akademików na cele wynajmu dla studentów.

Jakie warunki?

Trzeba jasno powiedzieć, że muszą być spełnione konkretne warunki, aby odliczenie VAT było możliwe. Najważniejszą kwestią jest to, że taka wynajmowana nieruchomość musi być lokalem mieszkalnym. Może to być po prostu przestrzeń wydzielona trwałymi ścianami i być przeznaczona na pobyt ludzi. Nie można więc z takiego miejsca stworzyć poszczególnych sekcji mieszkania dzielonych tymczasowymi ścianami w celu ich użytkowania przez poszczególnych wynajmujących. Dana nieruchomość musi być też wynajmowana na cele mieszkaniowe, nie może być więc związana na przykład z prowadzeniem działalności mieszkaniowej. Ostatni warunek dotyczy tego, że wynajem może być prowadzony tylko przez właściciela. Nie może być więc to związane ze zleceniem wynajmu innej firmie, która będzie zajmować się wszelkimi kwestiami z tym związanymi.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Gdyni Chwarzno-Wiczlino

Działalność gospodarcza

Nabycie lokalu w przypadku działalności gospodarczej przedstawia tego typu sprawę w klarowny sposób. Zgodnie z ustawą VAT można odliczyć podatek w przypadku jeśli nabyte towary i usługi są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jeśli więc przedsiębiorca kupuje dany lokal i w pełni planuje go wykorzystać do celów biznesowych to może skorzystać z odliczenia. Sprawa się komplikuje w przypadku jeśli lokal służy częściowo do celów osobistych, a więc na przykład do zamieszkania, a częściowo do celów związanych z prowadzeniem firmy. W takim przypadku należy obliczyć nową kwotę podatku uwzględniając udział procentowy. Nie ma sprecyzowanych metod, aby dokonać te obliczenia, ale zwykle wystarczy wziąć pod uwagę powierzchnię nieruchomości.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%