Zamknij

Kredyty dla rolników - wyróżniająca się branża

14:56, 25.05.2021 | materiały partnera

Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorcy z branży rolniczej mają nieco większe wsparcie ze strony państwa, niż na przykład przedsiębiorcy z branży budowlanej. Mowa tu oczywiście o tym, że rolnicy mają zapomogi na czas suszy, czyli wtedy gdy plony muszą być skromniejszymi. Branża budowlana musi zaś zaciskać pasa wtedy gdy nastaje gorszy sezon, bo właśnie wtedy prace się przeciągają i zarabia się znacznie mniej.

Czy warto być rolnikiem?

Jak podają specjaliści z branży kredytowej (https://www.expander.pl/dla-firm/dla-rolnikow/), banki mają specjalne oferty na kredyty brane na nawozy sztuczne, na zboża do obsiania pól, na pasze dla zwierząt hodowlanych i na maszyny rolnicze. Jednym słowem w czasach obecnych warto być rolnikiem, bo oferta kredytowania w tej branży jest wyjątkowo korzystną. Takie specjalne wsparcie dla rolników wynika z tego, że to właśnie oni są odpowiedzialny za strategiczny sektor produkcji żywności. Z reguły kolejnym rządom opłaca się dbać o rolników, bo to właśnie dzięki nim produkcja żywności jest dostatecznie tanią dla pozostałych obywateli. Jeśli zaś chodzi o branże pośredniczące w tej produkcji, to nie odgrywają one tej kluczowej funkcji. Dlatego przedsiębiorcy z branży rolniczej mają zapomogi na czas suszy i na dokładkę lepsze warunki kredytowania. Oczywiście nie mówimy tutaj jedynie o tych rolnikach, którzy hodują zboża, czy też wyroby mięsne, ale też o tych zajmujących się sadownictwem.

Rola nawozów sztucznych

Nikogo w czasach obecnych nie dziwi to, że do produkcji rolnej używa się nawozów sztucznych i stosuje się opryski. Tego typu "chemia" jest niezbędną do uzyskania jak największych plonów z każdego akra ziemi. Jednym słowem jest to niemal działalność przemysłowa, na którą to rolnicy dostają kredyty i to na tych lepszych warunkach o przedsiębiorców z innych branż. Rolnik może postarać się na przykład wyjątkowo korzystnie oprocentowany kredyt na rozbudowę obory, czy nowy ciągnik. Oczywiście poszczególne banki prezentują różne oferty oraz warunki. Nie jest proste, aby rozeznać się w całym rynku dostępnych pożyczek dla rolników. Tutaj z pomocą wychodzą firmy doradcze, z którymi warto się skontaktować, w celu pozyskania najlepszego możliwego kredytu. W przypadku wysokich sum, jakimi operują dzisiejsi producenci rolniczy, oszczędności na właściwie dobranym kredycie mogą sięgać rzędu dziesiątek tysięcy złotych.

Czy kryzys ekonomiczny może zmienić wiele?

Rolnicy są względnie bezpieczni w czasach suszy, bo wtedy otrzymują zapomogi rządowe, czyli nawet wtedy mogą mieć wyjątkowo ciekawe oferty kredytowania. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy kryzys zaczyna obejmować inne branże, bo to oznacza mniejsze wpływy do budżetu. W praktyce jest to także coś więcej, bo mniejsze wpływy do budżetu, to także niższe zapomogi rządowe na czas suszy i co równie istotne także kredyty na mniej ciekawych warunkach. Dlatego dość wielu rolników woli nie inwestować we własne gospodarstwa w tych niepewnych ekonomicznie czasach. Jednym słowem wolą przeczekać te kilka lat, po to by sytuacja się poprawiła, bo jeśli sytuacja się poprawi także i w przypadku innych branż, to zapewne będzie już tylko lepiej. Ze względu na te przyczyny nawet rolnicy muszą się pilnować.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%