Zamknij

Inwestowanie w złoto – czy to się opłaca?

12:52, 28.05.2021 | artykuł sponsorowany

Złoto cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Lokowanie kapitału w metalach szlachetnych jest dziś szczególnie opłacalne, głównie ze względu na niskie stopy procentowe i rosnącą inflację. Inwestorzy wybierają najczęściej tradycyjne sztabki i monety bulionowe, które łatwo nabyć i zbyć w razie potrzeby. Dlaczego warto zainwestować w złoto i jakie formy takiej inwestycji będą najlepsze?

Złoto – inwestycja w poczucie bezpieczeństwa

Złoto od wieków uważane jest za pewną formę lokowania kapitału odporną na niestabilność gospodarki. Kruszec ten nie obniża swojej siły nabywczej nawet w sytuacji kryzysu inflacyjnego, kiedy to pieniądze drastycznie tracą na wartości (za tę samą kwotę można kupić mniej produktów i usług, ze względu na skokowy wzrost cen). Złota nie można także dodrukować (tak jak pieniędzy), a dodatkowo jego zasoby są ograniczone.

Złoto jest więc swego rodzaju uniwersalną walutą, którą zapłacimy praktycznie w każdym zakątku świata. Znaczenie tego kruszcu rośnie szczególnie we wszelkich sytuacjach kryzysowych, związanych z załamaniem systemu finansowego – podczas konfliktów zbrojnych, głębokich dysfunkcji gospodarek czy klęsk żywiołowych. Nieprzypadkowo zainteresowanie inwestorów złotem zwiększyło się w momencie wybuchu pandemii koronawirusa, kiedy to światowy rynek stanął w obliczu ogromnej niepewności.

Czy inwestycja w złoto zawsze się opłaca?

Lokata kapitału w złocie nazywana jest bezpieczną przystanią inwestorów i powszechnie uznaje się ją za dobry sposób na zabezpieczenie oszczędności i dywersyfikację portfela. Inwestycję tego rodzaju trzeba jednak rozpatrywać długoterminowo. W krótkich okresach ceny złota mogą ulegać wahaniom, historia pokazuje jednak, że w długiej perspektywie zawsze przynosi zysk.

Warto też mieć na uwadze, że podaż złota maleje z każdym rokiem, a im kruszec mniej dostępny, tym naturalnie wyższa jest jego cena. Metale inwestycyjne warto zatem gromadzić jako zabezpieczenie na przyszłość i spieniężyć je w momencie kryzysu.

Złote sztabki – inwestycja dla małych i dużych inwestorów.

Współcześnie, najbardziej popularną formą inwestycji w złoto jest zakup złotych sztabek. Nie każdy wie, że jest to możliwe również w niewielkiej skali. Na rynku dostępne są sztabki o wadze kilku gramów, które kupimy już za kilkaset złotych. Większa sztaba złota będzie nas kosztować już kilka, kilkadziesiąt, a nawet ponad 220 000 złotych (sztaby kilogramowe).

Inwestując w złoto, warto rozważyć także zakup monet bulionowych. Są wybijane przez największe światowe mennice od dziesięcioleci. Szczerozłota moneta o najwyższej próbie 999,9 (1 uncja trojańska) to koszt 7-8 000 zł. Na rynku dostępne są również produkty z domieszką miedzi lub innych metali (np. Krugerrand czy Suweren), które zwiększają odporność monety na zarysowania.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto inwestycyjne?

Zarówno sztaby złota, jak i monety bulionowe można dziś bezpiecznie kupić przez internet. Trzeba jednak wybierać sprawdzonych dostawców. Warto sprawdzić, czy wybrany sprzedawca działa w dużej skali, zapewnia relatywnie krótki termin dostawy i oferuje produkty tylko renomowanych mennic.

Istotne jest także czy sprzedawca posiada własny, fizycznie rozumiany lokal, w którym można obejrzeć i kupić oferowane w internecie produkty. Mieszkańcy Warszawy mogą odwiedzić salon sprzedaży ASCOIN (ul. Św. Barbary 4), oferujący metale inwestycyjne, w tym sztaby złota i monety bulionowe. Produkty te można również nabyć online, odwiedzając adres: https://ascoin.pl/.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%